Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łosiów. OODR, czyli joannici w skrócie

red.
Pałac w Łosiowie
Pałac w Łosiowie archiwum Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim
Łosiów kojarzony jest z pałacową siedzibą Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Ale nie wszyscy wiedzą, że rezydencja z przełomu XIX i XX wieku wyrosła na dawnym majątku należącym do joannickiej komandorii, że jest tu ponadpięciohektarowy, zabytkowy park, pełen egzotycznych drzew i krzewów, a także malowniczo położone oczko wodne z widokiem na pojoannicki kościół św. Jana Chrzciciela.

Pierwszy kościół w Łosiowie joannici wznieśli w 1255 r., blisko dwadzieścia lat po tym jak otrzymali wieś od księcia Henryka Pobożnego. Jeśli zaś idzie o datę utworzenia komandorii, to z dokumentów wynika, że komturstwo joannickie wyodrębniło się na przestrzeni lat 1258-1261. Ale już u schyłku XII wieku szpitalnicy mieli tu swoje wpływy w postaci pobieranej dziesięciny. Jak się przypuszcza, ich obecność w tej okolicy miała związek z krucjatą do Ziemi Świętej rycerza wywodzącego się z pobliskiej Pogorzeli, zafascynowanego nową ideą łączącej wiarę i walkę.

W czasach średniowiecznych łosiowska komandoria liczyła od siedmiu do dziesięciu braci rycerzy i kapłanów. Ich dziełem było m.in. zasiedlenie lesistych terenów koło Łosiowa, przypisuje im się również fakt powstania nowych wsi – Buszyc i Jasiony. W XIII wieku wznieśli w okolicy kilka kościołów, w tym wspomnianą świątynię Jana Chrzciciela. Obecny, barokowy kościół w Łosiowie, również dzieło joannitów, wyrósł w 1703 r. na fundamentach poprzedniej świątyni i z wykorzystaniem gotyckich murów. Z tego samego okresu pochodzi znajdująca się w pobliżu kościoła kamienna figura św. Jana Nepomucena.

Po rozwiązaniu zakonu w 1810 r. przez króla Fryderyka Wilhelma III właścicielami majątku joannitów w Łosiowie byli pruscy arystokraci, a wśród nich - od 1845 r - Johann Gotfried Brieger z Lewina Brzeskiego, któremu przypisuje się budowę tutejszego pałacu, przypuszczalnie na bazie istniejącego tu wcześniej domu zakonnego. W odrestaurowanej po wojnie rezydencji zadomowił się Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, występujący w latach 60. XX wieku pod nazwą Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego. Pałac znajduje się w centralnym miejscu zabytkowego parku, liczącego ponad 5 hektarów powierzchni. Spotkać tu możemy ponad osiemdziesiąt gatunków drzew i krzewów, w tym m.in. egzotyczne okazy z Azji, obu Ameryk i basenu Morza Śródziemnego. Najstarsze rosną tu od ponad 250 lat.

Zobacz: Szlak Polichromii Brzeskich

Kontakt:

Parafia Świętego Jana Chrzciciela w Łosiowie, ul. Główna 3, 49-330 Łosiów, tel. 77 414 53 40

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, ul. Główna 1, 49-330 Łosiów, tel. 77 412 52 97, 412 53 27, e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto