Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miód z dachu Centrum Usług Publicznych w Opolu jest przepyszny. Pszczoły krainki zdały egzamin śpiewająco

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Miód z dachu opolskiego biurowca jest przepyszny.
Miód z dachu opolskiego biurowca jest przepyszny. Fundacja Odzyskaj Środowisko
Projekt edukacyjny „Od pralki do ula” realizowany jest wspólnie przez miasto Opole, Fundację Odzyskaj Środowisko, ERP Polska oraz Elektryczne Śmieci.

Ule na opolskim biurowcu

Pięć charakterystycznych uli wykonanych z elementów z recyklingu elektroodpadów stanęło w lipcu na dachu Centrum Usług Publicznych w Opolu.

Wszystko w ramach projektu edukacyjnego „Od pralki do ula”.

- Pszczoły krainki, pod opieką zawodowego pszczelarza Michała Laska, śpiewająco zdały egzamin na wyborny miejski miód - informuje Kinga Rodkiewicz, kierownik ds.komunikacji i projektów edukacyjnych Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Miód wielokwiatowy, a jakżeby inaczej!

Wszystkie miody miejskie to miody wielokwiatowe. Pszczoły korzystają z bogactwa roślin w parkach miejskich, ogródkach działkowych, przydomowych balkonach i tarasach.

- Na terenie miast mamy do czynienia z dużą bioróżnorodnością roślin, co potwierdzają badania, ale także unikatowy smak i aromat miodów miejskich - dodaje Kinga Rodkiewicz.

By sprawdzić, jak wygląda baza pożytkowa opolskich krainek, miód trafił do Państwowego Instytutu Badawczego Zakładu Pszczelnictwa w Puławach.

W Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich stwierdzono, że Miód z Pasieki w Sercu Opola zawiera 315 ziaren pyłku m.in. z

  • wierzby,
  • chabra bławatka,
  • żywokostu,
  • kasztanowca,
  • lipy,
  • śliwy,
  • z największą przewaga kapustowatych (67,6%).

Wyniki analizy pyłkowej potwierdzają, że jest to miód wielokwiatowy, dodatkowo doprószony pyłkiem z pierzgi oraz zawierający wziątki spadzi, dzięki czemu ma dodatkowe walory prozdrowotne.

Ule z bębnów, pszczele tańce i recykling

Miejska pasieka z recyklingu to element projektu edukacyjnego.

- Bardzo się cieszę, że wyniki badań Zakładu Pszczelnictwa potwierdzają tylko to, co sami mieliśmy okazję stwierdzić podczas uroczystego miodobrania: nasz miód z Pasieki w Sercu Opola jest wyborny w smaku i nie ma sobie równych. Jednocześnie, w czasie różnego rodzaju warsztatów i działań edukacyjnych wspólnie z Fundacją Odzyskaj Środowisko pokazujemy, że świat recyklingu elektroodpadów można w unikatowy sposób połączyć z edukacją o pszczołach i dzikich zapylaczach” – podkreśla Iwona Kowalczuk, Naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Opolu.

Projekt edukacyjny „Od pralki do ula” realizowany jest wspólnie przez miasto Opole, Fundację Odzyskaj Środowisko, ERP Polska oraz Elektryczne Śmieci.

Tutaj mieści się CUP Opole

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miód z dachu Centrum Usług Publicznych w Opolu jest przepyszny. Pszczoły krainki zdały egzamin śpiewająco - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto