Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

My, Polacy. O polskości Śląska w Opolu. Wystąpił Darek Maleo Malejonek, prezentowana jest wystawa plenerowa

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Na projekt edukacyjny "My Polacy. O polskości Śląska" składa się koncert, wystawa, album, płyta CD i lekcja multimedialna.
Na projekt edukacyjny "My Polacy. O polskości Śląska" składa się koncert, wystawa, album, płyta CD i lekcja multimedialna. Marcin Żukowski
Koncert Darka „Maleo" Malejonka, wystawa plenerowa, album, płyta i lekcje multimedialne składają się na projekt „My Polacy. O polskości Śląska”. W piątek (1 grudnia) inicjatywa miała swoją odsłonę w Opolu.

- Pomysł nawiązuje do inicjatywy sprzed stu lat, kiedy w związku z dziesiątą rocznicą odzyskania niepodległości wydano cykl albumów o poszczególnych regionach Polski - tłumaczy współautor wystawy i albumu Bolesław Bezeg. - Ówczesna Polska zmontowana była z trzech zaborów, współcześni nie wiedzieli za wiele o innych dzielnicach, wobec czego podjęto działania przybliżające mieszkańcom różnych regionów kraju Polaków z innych dzielnic, ich specyfikę, historię i dorobek kulturowy. Paweł Zarzycki, prezes Towarzystwa Projektów Edukacyjnych postanowił odnowić ten pomysł i tak powstają kolejne albumu o poszczególnych regionach Polski.

W ramach projektu „My Polacy. O polskości Śląska” powstała bogato zdobiona ilustracjami publikacja pokazująca Śląsk od początków osadnictwa po czasy współczesne. Egzemplarze trafiły do bibliotek w regionie. Ten sam materiał posłużył do stworzenia wystawy plenerowej prezentowanej obecnie na placu Wolności w Opolu, przed gmachem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Możemy ją oglądać w tym miejscu do 10 stycznia.

- Ten projekt był bardzo ciekawy. Uczniowie mogli poznać Śląsk od Średniowiecza po współczesność. W programie nauczania wątki regionalne są mocno porozrzucane, przez co wiele ważnych spraw umyka – wskazuje Adam Lipert, historyk z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 8 w Opolu.

Drugim elementem projektu jest muzyka. Dariusz „Maleo” Malejonek, znany m.in. z projektu Maleo Reggae Rockers, wraz z zaprzyjaźnionymi artystami, stworzył muzyczny program z przekazem dostosowanym do młodego odbiorcy. Wydano album muzyczny, ale także organizowane są występy na scenie. W piątek (1 grudnia) taki koncert odbył się w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Opolu.

W naszym regionie projekt został objęty patronatem Opolskiego Kuratora Oświaty Michała Sieka, który bardzo dobrze ocenia zarówno samą ideę, jak i jej realizację. Podkreśla także wagę znajomości historii przy wyciąganiu wniosków z doświadczeń minionych pokoleń.

- Myślę, że taki sposób przekazu historii trafia do młodego odbiorcy. Wierzę, że niejeden z nich zainteresuje się tematem - mówi Michał Siek. - Dostaliśmy potężną dawkę świetnej muzyki z mądrymi słowami, które odwołują się do rzeczy istotnych, do historii. To świetny środek dydaktyczny.

Sami uczniowie również wskazują, że udział w projekcie dał im inną, szerszą perspektywę patrzenia na Śląsk.

- W szkole zazwyczaj skupiamy się ogólnie na Polsce. Teraz, uczestnicząc w tym projekcie, czuję się dowartościowana przez wiedzę, którą otrzymałam – dzieli się wrażeniami Jagoda Ochota, uczennica II klasy LO nr 8 w Opolu.

Projekt „My Polacy. O polskości Śląska" sfinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest realizowany przy wsparciu Programu Biura Niepodległa.

Wystawa „My Polacy. O polskości Śląska" jest prezentowana na placu Wolności w Opolu, w pobliżu szachownicy.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto