MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opolscy maturzyści modlili się na Jasnej Górze. Blisko 800 osób zaniosło tam swoje prośby

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Pielgrzymka maturzystów z diecezji opolskiej na Jasną Górę 2024.
Pielgrzymka maturzystów z diecezji opolskiej na Jasną Górę 2024. Marcin Żukowski
W środę 3 kwietnia blisko 800 uczniów najstarszych klas szkół średnich z terenu diecezji opolskiej spotkało się na Jasnej Górze podczas diecezjalnej pielgrzymki maturzystów. - Nie jesteśmy tutaj po to, aby "zaczarować" im długopisy - mówi żartobliwie ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Młodzi pielgrzymi nieśli ze sobą różne intencje i prośby, nie tylko dotyczące zbliżających się egzaminów maturalnych. Na ołtarzu w jasnogórskiej bazylice złożyli swoje spisane marzenia. W galerii znajdują się zdjęcia z wydarzenia.

- Przyszłam tu w intencji mojej matury, ale też aby się dowiedzieć, rozeznać, gdzie Pan Jezus widzi mnie w świecie, jaką drogę powinnam wybrać. Modlę się też za moją rodzinę - mówi Martyna z parafii pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie Koźlu, uczennica LO im. Henryka Sienkiewicza. Zdradza nam jedno ze swoich marzeń: - Chciałabym podróżować, na przykład odwiedzić miejsce objawień maryjnych w Portugalii - Fatimę. Jest tyle cudownych miejsc na świecie.

- Modlę się za powołania kapłańskie i zakonne w naszej diecezji i za zmarłych z mojej rodziny. No i za zdanie matury – zdradza Radek, licealista z Kluczborka. – O naszą przyszłość i szczęście – dodaje jego koleżanka Maja.

- O spokojną przyszłość – mówi Zosia z Kluczborka. – Niech wyniki matur nie zaprzątają mojej głowy podczas wakacji, żeby spokojnie i dobrze przeżyć te najdłuższe wakacje w życiu. Chciałaby, żeby wszystkie moje plany mogły być zrealizowane – dodaje Emilka.

Niektórzy uczestnicy szukali nowych doświadczeń. - Byłem ciekaw, jak wyglądają pielgrzymki. Jakie emocje takie wydarzenie wywołuje. Jestem pozytywnie zaskoczony. Byłem też ciekaw zabytków – wyjawia Filip z Nysy.

Młodzi pielgrzymi wysłuchali konferencji dotyczącej wkraczania w dorosłe życie, mieli też okazję do indywidualnej modlitwy w kaplicy cudownego obrazu Matki Boskiej, przejścia drogi krzyżowej na jasnogórskich wałach i spowiedzi. Przygotowaniem do sakramentu pokuty i pojednania była wcześniej nagrana konferencja, którą maturzyści wysłuchali już w drodze do Częstochowy.

Mszy świętej przewodniczył biskup Rudolf Pierskała. W wygłoszonym kazaniu kapłan zwracał uwagę między innymi na konieczność przeżywania życia w chrześcijańskiej radości. Młodzi złożyli na ołtarzu jasnogórskiej bazyliki swoje spisane marzenia. Na zakończenie mszy świętej zawierzyli swoje życie Matce Bożej.

Organizatorzy wskazują, że celem pielgrzymki jest skłanianie młodzieży do refleksji.

- Zależy nam na tym, żeby nie skupiać się na tym, że wydarzy się jakaś magiczna historia między tą pielgrzymką a ich maturą, że Matka Boża zaczaruje im długopisy. To nie tak – żartuje ksiądz Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży. – Natomiast bardzo nam zależy, żeby, kiedy tutaj są, spojrzeli trochę głębiej w to miejsce, ale też żeby to miejsce zmobilizowało ich do głębszego wejrzenia w swoje życie, aby zadawali sobie pytania, jakie to życie ma być. To miejsce było przełomowym dla setek tysięcy ludzi. Wierzę, że może być tak też z nimi. Nie dlatego, że taką fajną pielgrzymkę zorganizowaliśmy, a dlatego, że tutaj działa łaska Boża.

Duszpasterstwo Młodzieży „Ławka” ma kilka wakacyjnych propozycji dla młodych ludzi. Przeczytamy o nich na stronie www.lawka.org.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opolscy maturzyści modlili się na Jasnej Górze. Blisko 800 osób zaniosło tam swoje prośby - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto