Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe miejsca pracy. Opolskie zyska na autach elektrycznych. Fabryki z branży automotive szykują się do rozbudowy i przestawienia produkcji

Redakcja
Tak prezentują się firmy z branży automotive, które działają w strefie gospodarczej gminy Ujazd.
Tak prezentują się firmy z branży automotive, które działają w strefie gospodarczej gminy Ujazd. Radosław Dimitrow / archiwum
Firmy, które specjalizują się w produkcji części samochodowych przestawiają produkcję - będą wytwarzać więcej część dla aut elektrycznych. Dzięki temu będą nowe miejsca pracy.

Województwo opolskie może sporo zyskać na elektromobilności. Miejscowe fabryki, które do tej pory specjalizowały się w produkcji części dla aut spalinowych, teraz wchodzą w segment samochodów elektrycznych.

Ten trend widać m.in. w strefie gospodarczej gminy Ujazd, która działa przy autostradzie A4.

W tym miejscu plany rozbudowy będą realizowana w aż czterech dużych fabrykach i to pomimo napływających informacji, że auta elektryczne sprzedają się poniżej oczekiwań (m.in. ze względu na problemy z zasięgiem i stosunkowo krótką żywotność ogniw).

- Chęć rozbudowy swoich zakładów zgłosiły firmy IFA, ISRI, Truflex i Mubea, a jeden inwestor z branży automotive chce postawić nowy zakład - mówi Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. - Przedstawiciele koncernów mówią wprost, że rynek aut elektrycznych będzie rósł. Dla nas to ogromna szansa na rozwój.

Zaplanowane inwestycje związane z elektromobilnością sięgają setek milionów złotych:

  • firma IFA (producent m.in. wałów napędowych i przegubów) chce rozbudować fabrykę o 10 tys. metrów kwadratowych (dwukrotność istniejącego zakładu)
  • zakład Truflexu, gdzie powstają elastyczne złącza, także będzie dwa razy większy
  • firma ISRI (producent siedzeń samochodowych) ma podpisać w najbliższych tygodniach umowę na rozbudowę zakładu z 5 do 15 tys. metrów kwadratowych
  • Mubea, która specjalizuje się w produkcji m.in. sprężyn talerzowych i wałów rurowych, wybuduje czwartą halę

Co ciekawe, ten ostatni inwestor opublikował w poniedziałek ogłoszenie, z którego wynika, że już zaczyna kompletować załogę do planowanej części zakładu. Obecnie rekrutuje pracowników aż na 19 stanowisk.

Poza operatorami maszyn i osobami, które będą dbały o jakość produkcji, potrzebni będą m.in.

  • elektromechanicy
  • mechatronicy
  • operatorzy maszyn CNC
  • specjaliści od robotyki
  • programiści

Optymizm w kwestii rozwoju fabryk pod kątem elektromobilności podziela także Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Koncerny motoryzacyjne, szczególnie azjatyckie, sporo zainwestowały w ostatnich latach w elektromobilność, żeby stać się liderem w tym segmencie - zauważa Janusz Michałek. - To oznacza, że trend został już wyznaczony, a pod pojęciem elektromobilności znajdują się nie tylko samochody elektryczne, ale także hulajnogi, skutery, autobusy, ciężarówki i maszyny.

To, że na Opolszczyźnie działają już fabryki z branży automotive, będzie przyciągać dodatkowo kolejnych inwestorów:

- Strefa w gminie Ujazd jest jedną z najlepiej uzbrojonych w Europie i co ważne, wciąż może zaoferować wolne tereny pod budowę - dodaje Janusz Michałek.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe miejsca pracy. Opolskie zyska na autach elektrycznych. Fabryki z branży automotive szykują się do rozbudowy i przestawienia produkcji - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto