Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płaszczki rzeczne przyszły na świat w opolskim ogrodzie. Te narodziny przejdą do historii

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Akwarium w opolskim ogrodzie zoologicznym jeszcze nie zostało otwarte, a już może się pochwalić pierwszym sukcesem hodowlanym. Na świat przyszły płaszczki z rodziny Potamotrygonidae
Akwarium w opolskim ogrodzie zoologicznym jeszcze nie zostało otwarte, a już może się pochwalić pierwszym sukcesem hodowlanym. Na świat przyszły płaszczki z rodziny Potamotrygonidae zoo Opole/AG
Akwarium w opolskim ogrodzie zoologicznym jeszcze nie zostało otwarte, a już może się pochwalić pierwszym sukcesem hodowlanym.

Akwarium w opolskim ogrodzie zoologicznym jeszcze nie zostało otwarte, a już może się pochwalić pierwszym sukcesem hodowlanym.

- Ku naszej ogromnej radości, płaszczki słodkowodne na tyle się u nas zaaklimatyzowały, że po 9 tygodniach ciąży, a dokładnie w nocy z 13 na 14 stycznia, urodziły się cztery osobniki. Młode płaszczki zostały odłowione do osobnego zbiornika w części zapleczowej, gdzie znajdują się pod specjalistyczną opieką naszych akwarystów – informuje Grzegorz Rolik z opolskiego ogrodu zoologicznego.

Te narodziny to wielki dzień dla ogrodu, bo rozpoczęły hodowlę w nowopowstałym akwarium.

- Przyjście na świat młodych płaszczek z pewnością zapisze się w historii ogrodu – dodaje Rolik.

Potamotrygon to rodzaj płaszczek słodkowodnych z rodziny Potamotrygonidae pochodzących z rzek Ameryki Południowej. Podobnie jak inne płaszczki, ryby z tego rodzaju mają kolce jadowe u nasady ogonów, a ich użądlenia są niebezpieczne dla ludzi.
Z tego powodu budzą większy postrach wśród okolicznych mieszkańców, niż np. piranie lub węgorze elektryczne. Mniejsze gatunki płaszczek słodkowodnych hodowane są w akwariach.

Płaszczki rzeczne występują wyłącznie w tropikalnych strefach Ameryki Południowej. Żyją tylko w rzekach, które mają ujścia do Oceanu Atlantyckiego oraz na Karaibach, jednak nie w rozlewiskach Rio São Francisco.

Płaszczki rzeczne to nie jedyne jakie można będzie oglądać w opolskim akwarium. Jedną z największych atrakcji będzie zbiornik dotykowy, gdzie odwiedzający będą mogli z bliska obejrzeć, a w przyszłości nawet „pogłaskać” płaszczki karbogłowe.
Otwarcie opolskiego akwarium zaplanowano na 1 marca.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Płaszczki rzeczne przyszły na świat w opolskim ogrodzie. Te narodziny przejdą do historii - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto