Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 10 tys. osób chce studiować w Opolu. Oto najbardziej oblegane są kierunek lekarski oraz architektura

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Rekrutacja na opolskie uczelnie wciąż trwa.
Rekrutacja na opolskie uczelnie wciąż trwa. archiwum / Sylwester Koral
Trwa rekrutacja na uczelnie wyższe. Chęć studiowania w Opolu zgłosiło już ponad 10 tys. osób, a nabór jeszcze się nie zakończył. Na niektóre kierunki jest kilkukrotnie więcej chętnych niż miejsc.

Na Politechnice Opolskiej punkt rekrutacyjny (stacjonarny) rusza od piątku. Do tej pory studenci mogli zgłaszać chęć studiowania w formie elektronicznej - zarejestrowało się ponad 2100 osób, ale to nie koniec.

Najbardziej oblegane kierunki na Politechnice Opolskiej

Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki:

  • architektura
  • budownictwo
  • informatyka
  • automatyka
  • robotyka
  • fizjoterapia
  • logistyka

- Sporą popularnością cieszą się także nowości w ofercie naszej uczelni, czyli analityka danych w biznesie oraz dietetyka i jakość żywności - mówi Anna Kułynycz, specjalista ds. kontaktów z mediami na Politechnice Opolskiej. - Z całego kraju zgłosili się też kandydaci na elitarny kierunek sport i bezpieczeństwo, który w kompleksowy sposób przygotowuje do służb w jednostkach mundurowych, a najlepszych z najlepszych do elitarnych jednostek wojska i policji. Dzisiaj przechodzili tzw. mini selekcję czyli test sprawnościowy.

Również w środę na Wydziale Budownictwa i Architektury odbywał się egzamin dla kandydatów na architekturę - o 45 miejsc walczyło blisko 120 osób.

- Szukamy osób, które nie tyle co potrafią rysować, to nie jest konieczne kryterium, ale właśnie widzą przestrzeń, potrafią odczytać pewne zależności pomiędzy elementami, potrafią kreatywnie myśleć i szybko odpowiadać na konkretne zadania rysunkowe. - tłumaczy prof. Justyna Kleszcz z Katedry Architektury i Urbanistyki Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

- Architektura interesuje mnie od zawsze. Słyszałam bardzo pozytywne opinie o tym kierunku na Politechnice Opolskiej - mówi Zuzanna Król, jedna z kandydatek.

Daniel Krawczyk z bratem stara się o przyjęcie na architekturę. Pochodzą z Ukrainy, razem z mamą właśnie do Opola uciekli przed wojną. - Interesujemy się rysunkiem, ale wiemy, że politechnika ma także silną drużynę koszykówki. Mamy nadzieję, że się dostaniemy - mówi Daniel.

Najbardziej oblegane kierunki na Uniwersytecie Opolskim

Na Uniwersytecie Opolskim zarejestrowało się w formie elektronicznej ok. 8600 kandydatów. Najwięcej osób – 2114 – stara się o przyjęcie na studia stacjonarne na kierunku lekarskim.

- Limit miejsc na studia stacjonarne na kierunku lekarskim wynosi 120 - mówi dr Katarzyna Kownacka z Uniwersytetu Opolskiego. - To oznacza, że na jedno miejsce na tym kierunku przypada prawie 18 kandydatów. Dodatkowo 310 zgłoszeń wpłynęło na studia niestacjonarne na kierunku lekarskim (na 50 miejsc).

Na Uniwersytecie Opolskim dużym zainteresowaniem cieszą się także kierunki (tu liczba chętnych kilkukrotnie przewyższa liczbę miejsc):

  • psychologia
  • prawo
  • fizjoterapia
  • filologia angielska (english philology)

Dużo zgłoszeń wpłynęło także na kierunki:

  • pielęgniarstwo
  • angielski w komunikacji publicznej (english in public communication)
  • kosmetologię
  • informatykę

Władze uczelni zastrzegają, że liczba zarejestrowanych kandydatów może wzrosnąć, bo wciąż spływają jeszcze opłaty.

Uniwersytet Opolski ma do zaoferowania łącznie 2 863 miejsca na studiach I, II stopnia, inżynierskich i studiach niestacjonarnych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad 10 tys. osób chce studiować w Opolu. Oto najbardziej oblegane są kierunek lekarski oraz architektura - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto