Ranking Perspektyw 2020. Jak wypadły nasze uczelnie?

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Zobacz, które opolskie uczelnie zostały ujęte w rankingu! ---->
Zobacz, które opolskie uczelnie zostały ujęte w rankingu! ---->
Uniwersytet Opolski zajął 40. miejsce w tegorocznym Rankingu Szkół Wyższych, przygotowanym przez Perspektywy. Miejsce w szóstej dziesiątce - na 100 uczelni - zajęła Politechnika Opolska.

Ranking ukazał się już po raz 21. Uwzględnia on 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów:

 • prestiż,
 • absolwenci na rynku pracy,
 • potencjał naukowy,
 • efektywność naukowa,
 • potencjał naukowy,
 • innowacyjność,
 • umiędzynarodowienie.

Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości "IREG Approved". Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:

 • Ranking Uczelni Akademickich - obejmujący wszystkie szkoły wyższe (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
 • Ranking Uczelni Niepublicznych - obejmujący niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra;
 • Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych - obejmujący publiczne uczelnie specjalizujące się w kształceniu na poziomie praktycznym;
 • Ranking Kierunków Studiów - obejmujący 70 kierunków studiów, w tym ranking kierunków medycznych oraz ranking studiów inżynierskich.

Przed rokiem Uniwersytet Opolski i Politechnika Opolska zajmowały w rankingu uczelni akademickich 48. miejsce. W tym roku uniwersytet awansował o osiem pozycji, a politechnika odnotowała spadek do szóstej dziesiątki.

Jednocześnie UO zajmuje 14. miejsce w rankingu uniwersytetów (na 21 uczelni), a PO jest na 13. miejscu w rankingu uczelni technicznych (na 50 uczelni).

W rankingu publicznych uczelni zawodowych 5. miejsce w kraju (na 34 uczelnie) zajęła Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu. Przed rokiem była ona na 3. miejscu.

18. miejsce w zestawieniu uczelni zawodowych zajęła Państwa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie.

Przygotowany został także ranking 70 kierunków studiów, dzięki któremu maturzyści będą mogli wybrać te uczelnie, które prowadzą je na najwyższym poziomie.

Badane kierunki studiów na opolskim uczelniach - uniwersytecie i politechnice - nie zajmują w tych zestawieniach czołowych miejsc. Zwykle lokują się w drugiej połowie stawki lub pod jej koniec.

Najwyżej ocenione opolskie kierunki studiów to:

 • teologia, administracja, filologie obce na Uniwersytecie Opolskim
 • zarządzanie i inżynieria produkcji, architektura i mechatronika na Politechnice Opolskiej

W rankingu nie zostały ujęte inne opolskie uczelnie: Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu.

Według rankingu Perspektyw najlepsze uczelnie w Polsce to: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski (przed rokiem było odwrotnie) i Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych po raz 21. zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego.

Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie