Siedem zamiast dziesięciu dni. Od wtorku kwarantanna trwa krócej ze względu na gospodarkę. Przebywa na niej teraz 27 tysięcy Opolan

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Głównym celem kwarantanny jest zmniejszenie liczby zakażeń i tym samym utrzymanie "przepustowości" szpitali.
Głównym celem kwarantanny jest zmniejszenie liczby zakażeń i tym samym utrzymanie "przepustowości" szpitali. Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Od wtorku, 25 stycznia, w całej Polsce obowiązuje skrócona kwarantanna. Siedmiodniowa izolacja jest zasadą, od której obowiązuje kilka wyjątków. Na dłuższe odosobnienie zostaną skierowane m.in. osoby na kwarantannie wjazdowej.

Minister zdrowia przekonywał na niedawnej konferencji prasowej, że skrócenie kwarantanny to konieczność ze względu na funkcjonowanie gospodarki. Ostatnio w całym kraju kwarantanną objętych było ponad 800 tysięcy osób. Na Opolszczyźnie, najmniejszym województwie, na kwarantannie przebywało we wtorek 27 026 osób. W tej grupie jest kilkanaście tysięcy uczniów, których masowo zmuszają do kwarantanny nieliczne na szczęście przypadki zakażeń koronawirusem wśród uczniów i nauczycieli.

- Zdajemy sobie sprawę, że jeżeli będziemy mieli do czynienia ze scenariuszem w kolejnych dniach 50 tys. zakażeń, 60 tys. zakażeń, to nakładanie izolacji i kwarantann na długie dni doprowadziłoby do faktycznego lockdownu w gospodarce – mówił Adam Niedzielski, uzasadniając skrócenie kwarantanny z 10 do 7 dni.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa. Trwa 7 dni. Może być też nałożona w wyniku skierowania na test, gdy lekarz wystawił skierowanie. Wówczas trwa do chwili uzyskania wyniku ujemnego, ale nie dłużej, niż 7 dni.

Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę przed 25 stycznia, obowiązuje okres 10-dniowy. Może ona zostać wydłużona wobec osób powracających zza granicy.

W przypadku osób wracających do Polski z wyjazdu państw Unii Europejskiej, ze strefy Schengen oraz Turcji kwarantanna wynosi 10 dni.

W przypadku powrotu do Polski z pozostałych krajów (spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen oraz spoza Turcji) kwarantanna wynosi 14 dni.

Obowiązkowej kwarantannie nie podlegają: osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie, osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, ozdrowieńcy, czyli osoby, które chorowały na COVID-19, nie później niż 6 miesięcy od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkowej kwarantannie podlega np. osoba zamieszkująca z zakażonym. Trwa to od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez osobę zakażoną (poddaną izolacji) do upływu 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.

Jeśli kwarantanna została nałożona ze względu na skierowanie na test, a wynik badania okazuje się negatywny, oznacza to, że dana osoba nie ma koronawirusa i nie musi przebywać na kwarantannie. Należy jednak zachować dotychczasowe środki ostrożności i higieny.

Podczas kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza. W przypadku niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z przychodnią i umówić teleporadę u lekarza pierwszego kontaktu.

Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na osoby, które kwarantanny nie przestrzegają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Materiał oryginalny: Siedem zamiast dziesięciu dni. Od wtorku kwarantanna trwa krócej ze względu na gospodarkę. Przebywa na niej teraz 27 tysięcy Opolan - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie