Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sojusz przeciwko oszustom. Będą bronić seniorów przed zorganizowaną przestępczością

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Problem rośnie lawinowo, w skrajnych przypadkach ludzie tracą cały dorobek życia. Policja i wojewoda opolski zaprosili kilka instytucji do współpracy w uświadamianiu seniorów o zagrożeniu oszustwami.

- Na służbowy telefon dostałem informację, że jak nie zapłacę jakieś kwoty wyrównania, to wyłączą prąd w urzędzie wojewódzkim. Przekraczamy granice absurdu – komentował wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

We wtorek 4 kwietnia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim kilka instytucji podpisało sojusz i zadeklarowało współpracę przy systemowym ostrzeganiu starszych osób przez zagrożeniem oszustwami internetowymi czy telefonicznymi.

- Stoją za tym profesjonalnie zorganizowane grupy, których szefowie czasem przebywają za granicą, co wymaga szczególnych procedur, żeby ich skutecznie ścigać. To nie są osoby przypadkowe – mówiła na spotkaniu Liliana Kapera - Kopczyk, prokurator okręgowy w Opolu.

W 2022 roku ofiarą przestępstw z wykorzystaniem e bankowości i pishingu padło 43 mieszkańców Opolszczyzny w wieku powyżej 60 lat. Rok wcześniej poszkodowanych było o połowę mniej, a suma strat czterokrotnie niższa.

Na podobnym poziomie (ok. 70 przypadków rocznie) utrzymuje się liczba przestępstw z wykorzystaniem metody „na policjanta” i innych oszustw telefonicznych. Łącznie seniorzy stracili w ubiegłym roku prawie 5 mln złotych. Organom ścigania udało się odzyskać 600 tysięcy. Straty w całym kraju dochodzą do 100 mln zł.

Przestępcy wykorzystują szczególnie starszych ludzi, bowiem oni są bardziej ufni od młodego pokolenia. I cały czas doskonalą metody działania i perswazji.

Policja od dawna prowadzi szeroką akcję informacyjną wśród seniorów, ostrzegając ich przed zagrożeniami. Podobnie robią inne instytucje, pod które często podszywają się oszuści: banki, ZUS, KRUS, Zakład Energetyczny. Teraz wszyscy zadeklarowali współpracę w programie, przygotowanym przez komendę wojewódzką w Opolu.

Do porozumienia przystąpiło też opolskie Kuratorium Oświaty. Uczniowie, rodzice uczniów będą w szkołach angażowani do tego, aby ostrzegać swoje babcie i dziadków. Celem autorów projektu jest obniżenie liczby oszukanych o co najmniej 10 procent.

- Zwracamy się do całej opinii społecznej: Przestrzegajmy wszyscy starszych ludzi. Nawet i 90 procent tego rodzaju informacji przez sms czy telefon ma na celu oszukanie ludzi – apeluje wojewoda Sławomir Kłosowski.

Policja szczególnie mocno chce współpracować z bankami. To ich pracownicy często ratują starszych klientów przed wypłaceniem całych oszczędności życiowych, żeby przekazać je oszustom podszywającym się pod wnuczka czy policjanta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sojusz przeciwko oszustom. Będą bronić seniorów przed zorganizowaną przestępczością - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto