Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Sowieci do domu". NBP wydało srebrne monety na 30-lecie wyjazdu Rosjan z Polski. Wojewoda uhonorował nimi przedstawicieli opolskich służb

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
"Sowieci do domu". NBP wydał srebrną, okolicznościową monetę na 30-lecie opuszczenia Polski przez wojska sowieckie
"Sowieci do domu". NBP wydał srebrną, okolicznościową monetę na 30-lecie opuszczenia Polski przez wojska sowieckie Marcin Żukowski
Trzydzieści lat temu wojska sowieckie opuściły Polskę. Z tej okazji Narodowy Bank Polski wydał monetę okolicznościową.

- 18 września 1993 roku ostatni rosyjski żołnierz wsiada do pociągu na dworcu Warszawa Wschodnia i odjeżdża z Polski - wspomina wojewoda opolski Sławomir Kłosowski i odwołuje się do współczesności. - Ze skutkami skażenia środowiska, jakie dokonało się w wyniku bytności armii sowieckiej na terenie lotniska pod Brzegiem przedsiębiorcy i władze samorządowe Skarbimierza zmagają się do dzisiaj. Jest to trudne do usunięcia. Niech będzie to symbol skażenia nie tylko środowiska, ale też skażenia nas wszystkich myślą, że nie jesteśmy suwerennym, wolnym, niepodległym krajem.

Z okazji rocznicy Narodowy Bank Polski wyemitował srebrną monetę okolicznościową o nominale 10 złotych.

- Jej przekaz jest bardzo prosty. Grafika przedstawia wskazujący palec opatrzony odpowiednim napisem – mówi Krzysztof Pasternak zastępca Dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Opolu.

Ten napis to „sowieci do domu”.

- To, co widzimy na monecie wzięło się z potrzeby serca wolności i wykrzyczenia tego, czego w zdecydowanej większości Polacy oczekiwali – tłumaczy dr hab. Marek Białokur z UO. - Żeby odeszli ci, którzy wkroczyli w 1939 roku, w 1941 zostali przez swoich sojuszników przepędzeni i przez trzy lata ich tutaj nie było, a w 44. i 45. roku ponownie się tutaj pojawili. Owszem, pomogli pokonać hitlerowską, niemiecką hydrę, ale za to kazali sobie zapłacić bardzo wysoką cenę, a w przypadku dziesiątków tysięcy Polaków cenę najwyższą, cenę krwi.

Moneta w podzięce za służbę

Podczas uroczystości zorganizowanej we wtorek 26 września w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim srebrną monetę, jako wyraz docenienia za pełnioną służbę, otrzymali:

  • nadbryg. Krzysztof Kędryk,
  • st. bryg. mgr inż. Piotr Dudek,
  • st. kpt. Roman Wyszka,
  • nadinsp. Rafał Kochańczyk,
  • kom. Dagmar Baranek,
  • Maria Niedziółka,
  • Wojciech Jarczak,
  • Jakub Roszuk,
  • Mirosław Kusz,
  • Mateusz Letki,
  • Stanisław Potoniec.

Sowieci w Polsce - liczby

Do początku lat 90. na terenie Polski było 68 miejsc stacjonowania jednostek sowieckich, w tym jedna na Opolszczyźnie - w Brzegu. Obca armia zajmowała 4113 budynków (stan na 1973 rok). Obszar leśnych poligonów wynosił w sumie ponad 60 tys. ha. Również 60 tys. wynosił stan liczebny sowieckiej armii w Polsce w 1991 roku. Dodatkowe 40 tys. stanowili pracownicy cywilni i członkowie rodzin oficerów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto