Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spoofing w Brzegu. To nie nazwa imprezy, tylko oszustwo. 35-letnia mieszkanka Brzegu straciła 45 tysięcy złotych

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Mieszanka Brzegu straciła 45 tysięcy złotych.
Mieszanka Brzegu straciła 45 tysięcy złotych. Unsplash
W dzisiejszych czasach zakupy, zamówienia, a nawet umowy możemy załatwić zdalnie. Ale takie udogodnienia mają także swoją ciemną stronę. To raj dla oszustów. 35-letnia mieszkanka Brzegu została oszukana na 45.000 złotych.

Do 35-letniej mieszkanki Brzegu zadzwonił mężczyzna, który podał się za pracownika banku. Poinformował ją, że doszło do usiłowania kradzieży pieniędzy z jej konta, a także kilkukrotnej próby wypłaty z bankomatu.

Bankster poinformował 35-latkę z Brzegu, że prawdopodobnie zostały skradzione jej dane. Wobec tego poradził, aby od razu przelać oszczędności na wskazany rachunek bankowy. Mieszkanka Brzegu wykonała niezwłocznie wszystkie polecenia bankstera i podała mu wygenerowane kody, aby ten mógł „zabezpieczyć jej środki".

35-letnia kobieta od razu wiedziała, że coś jest nie tak, kiedy po chwili zadzwonił do niej faktyczny pracownik banku. Wówczas zorientowała się, że chwilę wcześniej rozmawiała z oszustem! Łącznie straciła aż 45.000 złotych!

Najgorsze jest to, że numer, z którego dzwonił oszust, wyświetlał się jako kontakt do banku. Mieszkanka Brzegu została oszukana przy wykorzystaniu tzw. spoofingu.

- Jest to metoda, której przestępcy podszywają się pod banki, instytucje, urzędy, a nawet osoby fizyczne w celu wyłudzenia danych i pieniędzy - wyjaśnia st. asp. Patrycja Kaszuba, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. - Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożność, gdy ktoś dzwoni i przedstawia się jako pracownik banku lub innej instytucji.

Policja przypomina, że nawet jeśli numer, z którego dzwoni oszust, jest taki sam, jak ten podany na oficjalnej stronie, połączenie może być sfałszowane!

Jak zapobiec oszustwu na tzw. spoofing?

- Skontaktuj się ze swoim bankiem, samodzielnie wybierz numer na klawiaturze telefonu i zweryfikuj, czy osoba, która do Ciebie dzwoniła, mówiła prawdę - radzi st. asp. Patrycja Kaszuba.

Policja radzi, jak zachować ostrożność w przypadku transakcji internetowych:

  • Nie podawaj danych do bankowości elektronicznej: haseł, loginów, numeru karty i specjalnego kodu zapisanego na karcie. To kod zwany CVV2/CVC2 i nadrukowany jest obok podpisu;
  • Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz;
  • W przypadku uzyskania telefonicznej informacji, z której wynika że twoje pieniądze w banku są zagrożone, jak najszybciej się rozłącz i udaj osobiście do banku by to sprawdzić lub sam wykonaj połączenie do banku;
  • Nie ufaj osobom dzwoniącym do Ciebie z instrukcją jak szybko wycofać zaciągnięty kredyt. Bez wizyty w banku nigdy tego nie rób.
  • Nie instaluj aplikacji, które osoba podszywająca się pod pracownika banku proponuje ci przez telefon. To aplikacje dzięki, którym oszuści widzą każde twoje działanie na urządzeniu z którego korzystasz.
  • Sprawdzaj wiarygodność numeru, z którego dzwoni rozmówca. Rozłącz się i samodzielnie na klawiaturze wybierz numer banku, czy instytucji z której do Ciebie dzwonią.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spoofing w Brzegu. To nie nazwa imprezy, tylko oszustwo. 35-letnia mieszkanka Brzegu straciła 45 tysięcy złotych - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto