Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta, święta i po świętach. Ale co z pozostałym w lodówce jedzeniem? W Opolu można się z nim podzielić w lodówce społecznej

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Główna zasada foodsharingu jest prosta – zostawmy w lodówce społecznej produkty, które sami chcielibyśmy dostać i na które mielibyśmy ochotę.
Główna zasada foodsharingu jest prosta – zostawmy w lodówce społecznej produkty, które sami chcielibyśmy dostać i na które mielibyśmy ochotę. Mateusz Majnusz
Zalegające po świętach jedzenie w lodówce nie musi się zmarnować. W Opolu można je oddać do lodówki społecznej, z której regularnie korzystają mniej zamożni mieszkańcy lub osoby bezdomne.

Co roku na święta szykujemy tyle potraw, że niejednokrotnie całymi rodzinami nie jesteśmy w stanie wszystkiego zjeść. Zamiast wyrzucać pozostałą, jeszcze świeżą i nadającą się do spożycia żywność, lepiej zostawić ją w lodówce społecznej. Osób korzystających z takiej formy pomocy nie brakuje.

We wtorek (27 grudnia) o godz. 10:00 przy punkcie socjalnym PCK w Opolu przy ul. Sienkiewicza 2 spotkaliśmy dwóch mężczyzn. Jeden z nich właśnie wyciągnął z lodówki społecznej słoik z sałatką warzywną, a drugi sprawdzał, jakie potrawy zostały tu zostawione.

Do wyboru były m.in. włoskie konserwy mięsne, zupa z grzybów leśnych, kilka opakowań przygotowanych śledzi i sałatek warzywnych czy kruchego ciasta.

Wybór był spory, jednak najwięcej pożywienia zostanie dostarczonych do lodówki dopiero we wtorek w godzinach popołudniowych lub dopiero w środę.

Święta, święta i po świętach, ale co z pozostałym w lodówce jedzeniem?

Każdy z nas, który przeliczył się z ilością zakupionego jedzenia podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia, może podzielić się tą nadwyżką z potrzebującymi.

Lodówka społeczna w Opolu działa przy budynku Polskiego Czerwonego Krzyża przy ul. Sienkiewicza 2, nieopodal Galerii Solaris. Czynna jest całą dobę. Nie trzeba nigdzie wcześniej zgłaszać chęci pomocy.

Wystarczy wybrać te produkty z naszej własnej domowej lodówki, które wciąż nadają się do spożycia. Tylko taką bowiem żywnością, można się podzielić z potrzebującymi.

Czego nie można wkładać do lodówki społecznej w Opolu

Wszystkie przygotowane samodzielnie w domu potrawy, na przykład sałatki, przed włożeniem do lodówki powinny być zapakowane w pojemnik i opatrzone adnotacją, kiedy zostały zrobione. W lodówkach społecznych nie wolno zostawiać żywości zepsutej, po terminie przydatności do spożycia, surowego mięsa czy jaj. Nie można również zostawiać produktów już napoczętych, np. otwartych puszek czy słoików.

Główna zasada foodsharingu jest prosta: zostawmy w lodówce społecznej produkty, które sami chcielibyśmy dostać i na które mielibyśmy ochotę.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto