Nasza Loteria

Tak wyglądało Opole w latach 50. i 60. Plac Wolności z budką milicji, kino zamiast marketu [ZDJĘCIA]

Opo
Samolot na wyspie ronda na Placu Konstytucji 3 Maja, 1968 rok, brak estakady nad skrzyżowaniem.
Samolot na wyspie ronda na Placu Konstytucji 3 Maja, 1968 rok, brak estakady nad skrzyżowaniem. adamsmietanski.pl
To było całkiem inne Opole. Plac Wolności bez pomnika Opolskiej Nike, za to z milicyjną budką. Na rogu ulic 1 Maja i Krakowskiej nie było gmachu hotelu. Zaodrze bez bloków i z kinem zamiast marketu - tak wyglądało Opole w latach 50. i 60. Uwiecznił je wybitny fotografik Adam Śmietański.

Tak wyglądało Opole w latach 50. i 60.

Adam Śmietański przyjechał do Opola w 1945 roku z Kresów Wschodnich, wraz z pierwszą falą przesiedleńców. Otworzył w mieście zakład Foto-Wrzos. Oprócz regularnych zleceń, zajmował się też uwiecznianiem codzienności mieszkańców miasta oraz widoków z samego Opola. Dzięki temu powstała bogata kolekcja fotografii Opola z lat 50. i 60.

Widać na nich m.in., jak prezentował się wtedy plac Wolności. Nie ma na nim jeszcze pomnika Opolskiej Nike. Są ruiny starego gmachu rejencji. Widać budynek Filharmonii Opolskiej przed rozbudową. Jest też budka milicyjna, znajdująca się na wysepce na jezdni. Oraz kiosk, którego lokalizacja wydaje się jedynym niezmiennym elementem w tej części Opola.

Na kadrach z centrum Opola uwagę zwraca też nieobecność hotelu na rogu ulic Krakowskiej i 1 Maja. Dla młodszych opolan zaskoczeniem może być też fakt, że część ul. Krakowskiej od lat wyłączona z ruchu była w przeszłości regularną drogą. Zaskakiwać mogą też widoki znad Młynówki, skutej lodem bądź z pływającymi po niej statkami.

Opole w latach 50. i 60. Zaodrze bez bloków, kino zamiast marketu

Uwagę zwracają też panoramy Opola. W przypadku Zaodrza uwagę przykuwa całkowity brak bloków. Te zaczęły tam powstawać dopiero w latach 70. i 80. Adam Śmietański uwiecznił też budowę pierwszych tego typu budynków w mieście, przy rondzie na pl. Konstytucji 3 Maja. A także samolot, który stał na środku skrzyżowania.

Będąc przy Zaodrzu, nie sposób nie zwrócić uwagi na fotografie kina Stylowego. Kiedyś mieszkańcy tej części miasta uczęszczali tam na seanse, a teraz na zakupy. W budynku działa bowiem market sieci Biedronka.

Takich różnic - czasem detalicznych, a czasem znacznych - widać na jego fotografiach więcej. Mając na uwadze kunszt, z jakim je wykonano, aż żal się robi, że Adam Śmietański był aktywny tylko do początku lat 70. Zmarł w 1992 roku. To, co po sobie pozostawił, robi jednak ogromne wrażenie.

Lubisz archiwalne zdjęcia?

Zobacz inne historyczne galerie

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jennie Lexus
I’m paid $185 per hour to complete the task using an Apple laptop. I absolutely didn’t think it was conceivable, (m11) but my dependable buddy convinced me to give this straightforward chance a go after she made $26,547 in just 4 weeks working on it.

visit this article------------>> W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto