Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzecia Droga chce skończyć z betonozą w opolskich miastach. Jaki mają na to plan?

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Konferencja Trzeciej Drogi z kandydatami do sejmiku i rady miasta Opola
Konferencja Trzeciej Drogi z kandydatami do sejmiku i rady miasta Opola Mateusz Majnusz
Kandydaci Trzeciej Drogi przedstawili swoje propozycje na zazielenienie Opola i innych miast naszego regionu. Ich pomysły obejmują m.in. rewitalizację przestrzeni miejskich z wykorzystaniem funduszy europejskich czy tworzenie stref zielonych z aktywnym udziałem mieszkańców.

Małgorzata Besz-Janicka, kandydatka do rady miasta Opola podkreśliła znaczenie rewitalizacji miejskich przestrzeni, krytykując dominację betonu np. na placu Kopernika w Opolu i postulując większą roślinność w miejskiej tkance.

Inspirując się przykładem Holandii, Besz-Janicka zaproponowała program „łamania kamieni” mający na celu zastąpienie betonowych powierzchni zielenią.

- To jest ważne nie tylko dla ludzi, ale dla całego ekosystemu miejskiego, dla bioróżnorodności – podkreślała.

Andrzej Małkiewicz, kandydat do sejmiku zwrócił uwagę na potrzebę poprawy zagospodarowania terenów wokół rzeki Odry, aby zachęcać mieszkańców do rekreacji.

- Uważam że w Krapkowicach powinniśmy wziąć przykład z Opola, bo tutaj tereny brzegowe Odry są świetnie zagospodarowane. Chciałbym, żeby w naszym okręgu przebiegi rzeki Odry wyglądały podobnie i umożliwiały mieszkańcom swobodne poruszanie się i rekreację w tych miastach – tłumaczył Małkiewicz.

Adam Warzecha, kandydat na radnego miasta Opola zaproponował zwiększenie angażowania mieszkańców w zazielenianie miasta poprzez utworzenie 10 stref, które będą mogły być zagospodarowane z inicjatywy lokalnej społeczności.

Na koniec Marcin Oszańca, prezes PSL w regionie i kandydat do sejmiku, zwrócił uwagę na wykorzystanie środków unijnych dla ochrony klimatu i bioróżnorodności.

- Opowiadamy się za inwestycjami w odnawialne źródła energii, w tym pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, oraz przeciwdziałaniem nadmiernej wycince lasów. Najważniejsze jest to, by w tych środkach europejskich znalazły się dofinansowania na wymianę źródeł ciepła wynoszące co najmniej 80% na pompy ciepła czy na panele fotowoltaiczne – dodał Oszańca.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzecia Droga chce skończyć z betonozą w opolskich miastach. Jaki mają na to plan? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto