W diecezji opolskiej nie będzie odwiedzin kolędowych w tradycyjnej formie. Bp Andrzej Czaja wydał dekret o odwiedzinach duszpasterskich

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Archiwum
Udostępnij:
Bp Andrzej Czaja wydał dekret o odwiedzinach duszpasterskich 2022 w czasie pandemii. Księża nie będą odwiedzać domów. Zaproszą wiernych do kościołów.

Kuria diecezjalna w Opolu informuje, że w związku w obecną sytuacją epidemiczną tegoroczna wizyta duszpasterska, tzw. kolęda, nie odbędzie się w tradycyjnej formie. To oznacza, że księża nie będą odwiedzać parafian w ich mieszkaniach i domach.

W trosce o dobro duchowe Wiernych diecezji opolskiej, w imię odpowiedzialności za ich doczesne życie i zdrowie, w obliczu trwającego stanu pandemii SARS-CoV-2, postanawiam, aby tegoroczne duszpasterskie odwiedziny kolędowe zostały zastąpione formami wypracowanymi w roku poprzednim. W związku z powyższym kolędę A.D. 2022 należy odbyć wg zasad podanych poniżej – napisał ordynariusz opolski.

Zasady kolędy 2021 w diecezji opolskiej

  • Zamiast odwiedzać parafian w domach, duszpasterze powinni zaprosić ich do kościoła w mniejszych grupach (np. mieszkańców poszczególnych ulic lub ich części bądź małych miejscowości) na mszę św., która winna być sprawowana w ich intencji.
  • W przypadku, gdy intencja mszy jest już zajęta, można skorzystać z prawa do binacji a nawet trynacji. Celebracje należy tak rozłożyć, aby możliwe było zachowanie reżimu sanitarnego, obowiązującego w tym czasie w świątyniach.
  • [Msza św. zastępująca odwiedziny duszpasterskie ma być odprawiana w sposób uroczysty z obowiązkową homilią. Ponadto, podczas tej eucharystii duszpasterze powinni odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi.
  • Można także w jej trakcie poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła we własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów. Po liturgii, jeśli warunki na to pozwalają, można poprowadzić wspólne kolędowanie.

Jak informuje kuria, wskazane jest też rozdanie druku modlitwy do odmówienia w domach. Duszpasterze powinni zachęcić wiernych, by po powrocie do swoich mieszkań wraz z innymi domownikami odprawili liturgię rodzinną, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą.

Obrazki kolędowe, kawałki poświęconej kredy czy naklejki na drzwi należy wyłożyć w kościele, aby wierni mogli je zabrać po mszy św. zastępującej odwiedziny duszpasterskie. Tam, gdzie podczas kolędy istnieje zwyczaj zamawiania intencji mszalnych, należy je przyjąć w inny sposób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Materiał oryginalny: W diecezji opolskiej nie będzie odwiedzin kolędowych w tradycyjnej formie. Bp Andrzej Czaja wydał dekret o odwiedzinach duszpasterskich - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie