Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WCM Opole. Wielki sukces naszej neurochirurgii

Iwona Kłopocka
Oddział Neurochirurgii WCM, kierowany przez dr. n. med. Dariusza Łątkę dołączył do kilku polskich ośrodków, w których wykonywane są tzw. operacje DBS (deep brain stimulation).
Oddział Neurochirurgii WCM, kierowany przez dr. n. med. Dariusza Łątkę dołączył do kilku polskich ośrodków, w których wykonywane są tzw. operacje DBS (deep brain stimulation). Dariusz Łątka /WCM
Pacjentowi, cierpiącemu na zaawansowanego Parkinsona, lekarze z WCM wszczepili neurostymulator mózgowy, łagodzący objawy choroby.

Tym samym Oddział Neurochirurgii WCM, kierowany przez dr. n. med. Dariusza Łątkę dołączył do kilku polskich ośrodków, w których wykonywane są tzw. operacje DBS (deep brain stimulation). Jest też pierwszym w kraju nieklinicznym ośrodkiem, w którym taką operację wykonano.

Operacja polegała na umieszczeniu w mózgu 62-letniego pacjenta końcówki elektrody, która poprzez drażnienie prądem o niskim napięciu łagodzi objawy choroby Parkinsona. Pod skórę wszczepiono też połączony z elektrodą neurostymulator, który będzie generował prąd. Włącza się go miesiąc po implantacji.

- Neurostymulatorem może sterować neurolog leczący chorego i w pewnym zakresie sam pacjent - mówi dr Dariusz Łątka. - Nasza operacja, w którą zaangażowanych było kilkadziesiąt osób, trwała sześć godzin i zakończyła się pełnym sukcesem. Już w trakcie zabiegu obserwowano ustępowanie objawów choroby, kontrolne badania obrazowe pokazały idealne osadzenie elektrody. Najbliższy miesiąc pokaże, czy zdecydujemy się na drugi etap tego leczenia, czyli implantację elektrody do drugiej półkuli mózgu.

Zabieg jest bardzo kosztowny, opolska neurochirurgia ma zarezerwowane pieniądze na dwie takie operacje w roku. - Gdy WCM przekształci się w szpital kliniczny prawdopodobnie będziemy mogli takich zabiegów wykonywać więcej, zwłaszcza, że wkrótce do szpitala wraz z nowym systemem obrazowania śródoperacyjnego dotrze nowoczesny sprzęt do stereotaksji dotąd wypożyczany. Umożliwi on także bardziej precyzyjne badania biopsyjne w chorobach nowotworowych - podkreśla ordynator neurochirurgii.

Choroba Parkinsona objawia się sztywnością mięśni, drżeniem kończyn i zanikiem napędu motorycznego, prowadzącym do kalectwa. W Polsce co roku przybywa około 4 tysięcy pacjentów.

Źródło: Opolskie info [28.04.2017]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto