Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiaty przystankowe w Opolu będą bezpieczne dla ptaków. Pożyteczna akcja Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Dzięki specjalnym wzorom naklejonym na przystankowe wiaty, ptaki nie będą rozbijały się o szyby.
Dzięki specjalnym wzorom naklejonym na przystankowe wiaty, ptaki nie będą rozbijały się o szyby. Facebook MZD Opole
Oklejone zostały już m.in. przystanki Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego przy ulicy Marka z Jemielnicy oraz Domańskiego w Opolu. Ale tych lokalizacji ma być więcej.

Ptaki w Opolu będą bezpieczniejsze. Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze ruszyło z akcją oklejania wiat przystankowych specjalnymi taśmami, na których nadrukowane są kropki.

Wszystko po to, aby chronić ptaki.

- Wzory są widoczne dla ptaków, dzięki czemu mogą one skorygować swój lot, ominąć wiatę i uniknąć zderzenia z szybą - wyjaśnia Mariusz Chałupnik, inspektor do spraw komunikacji w Miejskim Zarządzie Dróg w Opolu.

Oklejone zostały już m.in. przystanki Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego przy ulicy Marka z Jemielnicy oraz Domańskiego w Opolu. Ale tych lokalizacji ma być więcej.

Jak widzą ptaki?

Naukowcy tłumaczą, że ptaki, choć mają dobry wzrok, to mają problem z zauważeniem szklanych i przeźroczystych elementów.

Ich ustawione po bokach głowy oczy dają bardzo szerokie pole widzenia, jednak niestety mają również bardzo duże martwe pole (tj. punkt w polu widzenia, w którym widzimy słabo lub wcale) i co ważne – bardzo wąski zakres widzenia przestrzennego (nakładające się pole widzenia obydwojga oczu), pozwalającego widzieć trójwymiarowo i określać rzeczywiste odległości od przeszkody oraz między przeszkodami.

- To, w połączeniu z szybkością lotu, powoduje, że szyba, za którą widać przestrzeń lub taka, która odbijając światło daje obraz nieba, jest bardzo niebezpieczną pułapką. Ptaki nie widzą w niej przeszkody i uderzają z pełną prędkością, która nawet dla małych ptaków może wynosić kilkadziesiąt kilometrów na godzinę - czytamy na stronie internetowej www.jestemnaptak.pl

Ale nie tylko sposób widzenia świata przez ptaki wpływa na ich kolizje z szybami. Równie ważna jest tu strategia przemieszczania się ptaka.

- Zwróćmy uwagę na to, iż duża część ptaków zamieszkująca sąsiedztwo człowieka to ptaki związane z zadrzewieniami i gęstymi krzewami. Dla nich nasze ogrody, sady i parki to nic innego jak nieco zmodyfikowane środowisko lasów. Dlatego stosują tu taki sam system przemieszczania się jak ten, który sprawdzał się między drzewami. Tu więc oczywistym jest dla nich, że jasne punkty między przeszkodami w postaci pni drzew to prześwity. Niestety taka interpretacja w zestawieniu z elewacją domu i szybami okazuje się marnym rozwiązaniem - tłumaczą ornitolodzy.

Dlatego, aby chronić ptaki, na przeszklonych połaciach elewacji należy montować ekrany okienne, na których nie powstają refleksy, a ich miękka powierzchnia amortyzuje uderzenie.

Dobrym pomysłem jest pokrycie szyb zmywalną farbą temperową, która może stanowić dla nas sezonową dekorację, a dla ptaków jest jasnym ostrzeżeniem lub stosować właśnie naklejki na szyby – kropki i paski gęsto rozsiane na szybie zmniejszają refleksy i ostrzegają ptaki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiaty przystankowe w Opolu będą bezpieczne dla ptaków. Pożyteczna akcja Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto