Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PiESEL, czyli elektroniczna tożsamość dla każdego czworonoga. Opole jest „za”

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
Kampania PiESEL zakłada, że czipowanie psów byłoby finansowane z budżetu państwa.
Kampania PiESEL zakłada, że czipowanie psów byłoby finansowane z budżetu państwa. Łukasz Biernacki
Ogólnopolski obowiązek rejestracji psów i kotów w elektronicznej bazie danych. Uchwałę popierającą taką inicjatywę przyjęli radni miasta Opola. To rozwiązanie miałoby poprawić bezpieczeństwo zarówno zwierząt, jak i ich właścicieli.

„PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość” to zyskująca popularność, ogólnopolska kampania na rzecz zwierząt. Jej autorzy proponują, aby wprowadzić w Polsce powszechny obowiązek czipowania czworonogów. Za przyjęciem uchwały popierającej wprowadzenie takiego obowiązku zagłosowali podczas czwartkowej sesji opolscy radni.

- Ta inicjatywa nie dotyczy tylko psów, ale wszystkich zwierząt. Uważam, że jest to słuszna inicjatywa dlatego, że stwarza pole do poprawy bezpieczeństwa zwierząt. Pomysł ten chroni zwierzęta i obywateli – mówi radna Alicja Wiśniewska.

- Bardzo cieszy mnie ta inicjatywa. Żeby to był system skuteczny, to musi być to system ogólnopolski i obowiązkowy. Od razu mówię jednak, że nie chodzi tu o to, by skutecznie pobierać podatek, bo w Opolu od wielu lat nie ma podatku od psa. Chodzi o bezpieczeństwo zwierząt i ich właścicieli – przekazuje Arkadiusz Wiśniewski.

Zdaniem opolskich radnych wprowadzenie PiESELu pomogłoby m.in. w odnajdywaniu zgubionych czworonogów. Mogłoby to również zlikwidować problem bezdomności u zwierząt.

- Samorząd podejmuje starania, aby uporządkować kwestie odławiania bezpańskich zwierząt, natomiast mamy pewne ograniczenia. Teraz występujemy z apelem o wprowadzenie rozwiązań centralnych, które uporządkowałyby sytuację – mówi Łukasz Sowada, przewodniczący rady miejskiej w Opolu - Nie powinno być sytuacji takiej, że znajdujemy kota czy psa i przez długi czas zastanawiamy się, kto był jego właścicielem. Wszyscy jesteśmy miłośnikami zwierząt i chcemy, by ich dobro było zapewnione – dodaje.

Podobne uchwały w tej sprawie podjęło już kilka samorządów w kraju m.in. Toruń i Płock. Uchwały te są jednak jedynie wyrazem aprobaty dla powszechnych numerów PiESEL. Oficjalne wprowadzenie ich w życie może bowiem nastąpić dopiero po przyjęciu odpowiedniej ustawy przez Sejm.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PiESEL, czyli elektroniczna tożsamość dla każdego czworonoga. Opole jest „za” - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto