Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki sukces Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu w rankingu "Perspektyw"

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
PMWSZ w Opolu kształci m.in. pielęgniarki.
PMWSZ w Opolu kształci m.in. pielęgniarki. Patrycja Wanot
Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu w rankingu uczelni zawodowych zajęła 3. miejsce w Polsce. To największy sukces opolskiej szkoły wyższej w ogłoszonym rankingu „Perspektyw”.

PMWSZ przed rokiem była na 5. miejscu. Ranking pokazuje więc jej konsekwentny rozwój i podnoszenie jakości kształcenia.

Co ciekawe, w kilku ocenianych kryteriach wyprzedza ona dwie uczelnie, które zajęły wyższe miejsca.

Na przykład pod względem oceny parametrycznej uzyskała maksymalną możliwą liczbę punktów. Ocena parametryczna to suma ważonych ocen parametrycznych nadanych poszczególnym jednostkom uczelni przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wydział Fizjoterapii opolskiej Medycznej, jako jedyny wśród opolskich uczelni, ma kategorię A.

Uczelnia cieszy się też dużym prestiżem, ocenianym przez kadrę akademicką (liczba wskazań uczelni w badaniu ankietowym wśród młodych profesorów i doktorów habilitowanych). Wysoką punktację zyskał także rozwój kadry własnej uczelni, pozyskiwanie przez nią środków Unii oraz ekonomiczne losy absolwentów.

Uczelnia kształci na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo, kosmetologia, fizjoterapia i dietetyka. Jak wiadomo planowanie jest jej rychłe połączenie z Uniwersytetem Opolskim.

- Trzecie miejsce w kraju to duży sukces, tym bardziej, że przed nami są dwie szkoły - z Gorzowa i Białej Podlaskiej - które pretendują do tego, by stać się uczelniami akademickimi - mówi dr hab. Tomasz Halski, rektor PMWSZ. - My też, przy zachowanym wysokim poziomie zawodowości, idziemy w kierunku akademickości. Mamy dobrą współpracę międzynarodową, robimy duże projekty dydaktyczne. Najważniejsza dla akademickości jest jednak nauka. My mamy kategorię A. Pierwszy raz w historii uczelni zawodowej właśnie naszej pracownicy został też przyznany grant naukowy z Narodowego Centrum Nauki. Kiedy więc dojdzie do połączenia, Uniwersytet Opolski bardzo mocno z tego skorzysta. W dyscyplinach nauk o zdrowiu wniesiemy solidny wkład i byłoby kapitalnie (a jest na to szansa), by jedną z sześciu kategorii na poziomie B+, wymaganych do utrzymania uniwersyteckości, były właśnie nauki o zdrowiu. Czeka nas zatem dalsza ciężka praca - podkreśla rektor Halski.

Uniwersytet Opolski i Politechnika Opolska zajęły ex aequo 48. miejsce w rankingu uczelni akademickich. Politechnika utrzymała lokatę sprzed roku. Uniwersytet awansował z szóstej dziesiątki.

Oceniano efektywność naukową, potencjał naukowy, umiędzynarodowienie studiów, losy absolwentów na rynku pracy, prestiż, warunki kształcenia i innowacyjność.

Wysoko w rankingu są chętnie wybierane przez opolskich maturzystów uczelnie wrocławskie - Politechnika Wrocławska (6 miejsce) i Uniwersytet Wrocławski (8 miejsce).

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielki sukces Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu w rankingu "Perspektyw" - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto