18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami Noc Muzeów w Opolu [ZDJĘCIA]

Bogdan elbod
Muzeum Wsi Opolskiej, 18 maja 2012r
Muzeum Wsi Opolskiej, 18 maja 2012r elbod
W tradycję miast wpisał się zwyczaj urządzania raz w roku Nocy Muzeów. Zwyczaj to u nas nie długi, ale godny pochwały. Zobacz zdjęcia z Nocy Muzeów 2012.

I w Opolu odbyła się kolejna edycja Nocy Muzeów. Tym razem uczestniczyły w niej Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Diecezjalne, Centralne Muzeum Jeńców
Wojennych, Muzeum Polskiej Piosenki, Muzeum Politechniki Opolskiej oraz Muzeum Wsi Opolskiej.

Aby obejść wszystkie muzea, trzeba było mieć nie lada kondycję i środek transportu trochę szybszy niż rower. Zwłaszcza plenerowe Muzeum Wsi Opolskiej leży, jak wiadomo Opolanom, na rogatkach miasta. Kto się jednak wybrał tam, nie żałował, bo inaczej się zwiedza stare zagrody, domostwa w blasku dnia, a inaczej „w blasku lampy naftowej” widać np. młyn z Siołkowic, kościół z Gręboszowa, czy chałupy ze Starego Lasu.

Można też było obejrzeć wystawę pt. „Kościoły drewniane na Górnym Śląsku”. Dla najmłodszych odbywały się zabawy i konkursy pt „W krainie magii i czarownic”.
Był też konkurs dla starszych uczestników np. „Warsztaty kreacji postaci”.

O Muzeum Wsi Opolskiej napiszę niedługo osobny artykuł, bo warto temu miejscu poświęcić trochę czasu.

W Muzeum Śląska Opolskiego można było zajrzeć do wszelkich pomieszczeń, a więc oczy cieszyły się widokiem starych obrazów, zdjęciami starego Opola, makietą Opola z XVI wieku, zdjęciami i dokumentacją różnych bractw działających w Opolu, i wieloma innymi atrakcjami. Kto był chętny mógł posłuchać wykładu o rodzajach światła i barw. Był nawet pokaz ceremonii parzenia chińskiej herbaty. A od 23.30 było wielkoformatowa projekcja multimedialna pokazująca historię budynku Muzeum.

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przygotowało pokaz filmów fabularnych i dokumentalnych o dzieciństwie w okresie II wojny światowej, były warsztaty
historyczne „w świecie dziecięcej wyobraźni”.

Wybierając się do Muzeum Diecezjalnego można było obejrzeć monstrancję z Głogówka, odrestaurowane skrzydło ołtarza z Grzędzina.

Muzeum Polskiej Piosenki proponowało „Festiwalowe wspomnienia”, które przytaczał nam Edward Spyrka.

Muzeum Politechniki Opolskiej kusiło m.in. prezentacją aparatów rentgenowskich, kolekcją pt. Zrozumieć motoryzację”, gdzie można było obejrzeć np. gaźnik.

Należy przyznać, że była to kolejna udana edycja Nocy Muzeów.

Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zwiedzający dopisali, choć na szczęście nie było takiego natłoku, aby trzeba było czekać w kolejkach do muzeów.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto