Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żaden pacjent z Opolszczyzny nie skorzystał jeszcze z ratunkowego dostępu do technologii lekowych

Iwona Kłopocka
W Polsce chorzy na raka mają małą szansę na leczenie najnowszymi specyfikami.
W Polsce chorzy na raka mają małą szansę na leczenie najnowszymi specyfikami. 123rf.com
Ustawa o ratunkowym dostępie do technologii lekowych (RDTL) okazała się fikcją.

Pacjenci nie mogą namówić lekarzy do złożenia wniosków, ośrodki boją się występować o niezbędne leki, a kiedy pacjentowi w końcu uda się uzyskać zgodę Ministerstwa Zdrowia, resort nie wie nawet, czy danemu pacjentowi podano lek i jaki był jego efekt.

Do 10 maja br. złożono tylko 443 wnioski, wydano 126 zgód na sfinansowanie leku w ramach RDTL. Do tego samego dnia NFZ rozliczył podanie ich jedynie 38 pacjentom. Żaden z nich nie przyjął leku w województwie opolskim. Okazuje się, że faktycznie lek otrzymuje najwyżej co trzeci pacjent, dla którego wydano zgodę na pokrycie kosztu leku. Spośród złożonych wniosków tylko 8,5 proc. kończy się podaniem leku.

Jednym z największych problemów jest cisza otaczająca RDTL – pacjenci nie wiedzą o tej specjalnej ścieżce. Obowiązek składania wniosku leży po stronie ośrodka, a ofiarą takiego postępowania pozostaje pacjent.

- Żyjemy w kraju, gdzie prawa tysięcy pacjentów onkologicznych do leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną są naruszane każdego dnia – mówi Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia. - Wprowadza się rozwiązanie, które wydaje się protezą na czas nadrobienia zaległości, a tak naprawdę jest narzędziem gnębienia.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Fundację, w ub.r. ponad połowa leków onkologicznych zalecanych przez międzynarodowe towarzystwa naukowe nie jest u nas w ogóle refundowana. Kolejne 20-30 proc. terapii jest refundowanych z ograniczeniami. Jedynie pacjentki z rakiem jajnika mogą liczyć na leczenie zgodne z aktualną wiedzą medyczną.

Fundacja Alivia publikuje na swojej stronie internetowej petycję, w której zwraca się do rządu o jak najszybszą zmianę przepisów. Chce zobowiązania ośrodków do występowania o potrzebne leki, jeżeli system refundacyjny nie gwarantuje pacjentowi leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną. Oczekuje również, że prawo do złożenia wniosku o sfinansowanie ratunkowej terapii będą mieli sami pacjenci, którzy będą mogli skorzystać z pomocy instytucji publicznych. Petycję można znaleźć na stronie: https://www.alivia.org.pl/petycja-rdtl/

OPOLSKIE INFO - 15.06.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto