MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja Rodacy-Bohaterom. Stowarzyszenie Odra-Niemen i opolscy harcerze ZHR kolejny raz zawieźli paczki dla Polaków żyjących na Kresach

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Wolontariusze z Opolszczyzny odwiedzili rodaków na Wileńszczyźnie. Rozwozili paczki, odwiedzali ważne, polskie miejsca pamięci.
Wolontariusze z Opolszczyzny odwiedzili rodaków na Wileńszczyźnie. Rozwozili paczki, odwiedzali ważne, polskie miejsca pamięci. Marcin Żukowski
Przedstawiciele Oddziału Opolskiego Stowarzyszenia Odra-Niemen kolejny raz odwiedzili Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Zostawili tam 400 paczek pamięci. Wielu Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich żyje bardzo skromnie. Choć, jak przekonują organizatorzy, w inicjatywie nie kwestia materialna jest najważniejsza. W galerii znajdują się zdjęcia z wyjazdu.

Pod koniec każdego roku Stowarzyszenie Odra-Niemen prowadzi w regionie akcję Rodacy-Bohaterom. Polega ona na zbiórce długoterminowych produktów żywnościowych, z których przygotowywane są paczki pamięci przekazywane Polakom mieszkającym za wschodnią granicą Polski.

- Naszych paczek nie nazywamy paczkami żywnościowymi, a paczkami pamięci, ponieważ przede wszystkim chodzi o pamięć o naszych rodakach, którzy w wyniku zmian na mapie Europy zostali za wschodnią granicą Polski – tłumaczy Maria Magdalena Ziomko, prezes opolskiego oddziału SON.

Opolskie paczki tworzone są z darów zebranych przede wszystkim w szkołach i parafiach. W tegorocznej edycji w zbiórkę włączyły się m.in. instytucje i środowiska z Nysy, Głubczyc, Głuchołaz, Grodkowa, Skoroszyc, Olesna, Kluczborka czy Bojkowa (koło Gliwic).

- Pakowaniem i logistyką zajmują się głównie druhny i druhowie ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Najaktywniejsze są środowiska z Głuchołaz, Głubczyc i Kluczborka. Osoby najbardziej zaangażowane wyjeżdżają na Kresy i uczestniczą w roznoszeniu paczek wśród naszych rodaków. To ważny element wychowawczy naszych działań – tłumaczy Katarzyna Ziomko, koordynatorka regionalna zbiórki, sama będąca instruktorką ZHR.

Dary trafiają do polskich szkół, parafii, rodzin, seniorów. Stowarzyszenie ma stałą bazę kontaktów. Opolskie środowisko współpracuje przede wszystkim z rejonem trockim i solecznickim. Organizatorzy opolskiej zbiórki mają również znajomych w rejonie wileńskim i samym Wilnie. W sumie na Litwie żyje około 180 tys. Polaków.

W bieżącej edycji wolontariusze odwiedzili z darami m.in. Ejszyszki, Soleczniki, Miedniki Królewskie, Połuknie, Stare Troki, Landwarów, Rudziszki i Szumsk.

- Dziękujemy serdecznie wszystkim darczyńcom i przekazujemy gorące pozdrowienia z Wileńszczyzny - mówi Katarzyna Ziomko.

Akcja „Rodacy-Bohaterom” ma charakter ogólnopolski. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Odra-Niemen z siedzibą we Wrocławiu. Organizacja ma osiem oddziałów w Polsce i za granicą i liczne grono partnerów. Każdego roku w ramach tej akcji do Polaków żyjących za wschodnią granicą państwa trafia kilka tysięcy paczek świąteczno-noworocznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto