Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fabryka leków na Opolszczyźnie. To byłaby ogromna szansa dla regionu i nowa era bezpieczeństwa lekowego w Polsce

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Koszt uruchomienia jednej linii produkcyjnej to nawet kilkadziesiąt milionów złotych.
Koszt uruchomienia jednej linii produkcyjnej to nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Mateusz Majnusz
Opolszczyzna może stać się kluczowym punktem na mapie polskiego przemysłu farmaceutycznego. Politycy Partii Razem postulują budowę nowej fabryki leków w naszym województwie finansowanej z funduszy Krajowego Planu Odbudowy

Marcelina Zawisza, posłanka Partii Razem i przedstawicielka Ziemi Opolskiej, podkreśla konieczność rozpoczęcia publicznej debaty w temacie bezpieczeństwa lekowego.

- W poprzedniej kadencji wielokrotnie zgłaszaliśmy zapotrzebowanie debaty dotyczącej bezpieczeństwa lekowego, czy to na komisji zdrowia czy w polskim parlamencie na sali plenarnej. Apelowaliśmy o to, żeby były rząd, przygotowując KPO, zwiększył środki na zabezpieczenie bezpieczeństwa lekowego Polek i Polaków i wielokrotnie wskazywaliśmy działania, które należy podjąć. Pandemia i wojna pokazały nam, że te działania musimy podjąć dużo szybciej niż ktokolwiek wcześniej planował – mówiła posłanka Marcelina Zawisza.

Opolska fabryka leków na horyzoncie. To byłaby ogromna szansa dla regionu

Jerzy Przystajko, główny ekspert bezpieczeństwa lekowego Partii Razem i kandydat do sejmiku województwa zwrócił uwagę, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii zidentyfikowało 52 substancje krytycznie ważne do produkcji leków, takich jak leki przeciwzapalne, antybiotyki, leki na nadciśnienie czy leki na cukrzycę.

- Spośród tych substancji produkujemy w Polsce tylko 19 i to trzeba zmienić. Świetną okazją do tego są właśnie fundusze z KPO, które zakładają m.in. wsparcie budowy fabryk substancji czynnych i leków w naszym kraju. W tej chwili jesteśmy uzależnieni od leków, które płyną do nas z Azji od produkcji, która odbywa się w Chinach i w Indiach – wskazał Przystajko.

Politycy przypomnieli, że Opolszczyzna jest bogata w tradycję przemysłu chemicznego i istniejącą produkcję farmaceutyczną, dlatego nasz region jawi się jako idealne miejsce na realizację tego projektu.

- Opolszczyzna ma olbrzymie tradycje dotyczące przemysłu chemicznego. Mamy przemysł chemiczny w Kędzierzynie Koźlu, mamy bardzo dobry Wydział Chemii na Uniwersytecie Opolskim. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale w opolskim mamy również produkcję farmaceutyczną. To są innowacyjne, bardzo dobre miejsca pracy. W tym przemyśle też nieźle się zarabia, dlatego warto wspierać tę inicjatywę, bo będą z niej same korzyści – podkreślił Jerzy Przystajko.

Koszt jednej linii produkcyjnej to kilkadziesiąt milionów złotych

Partia Razem apeluje o ponadpartyjne porozumienie w tej sprawie, podkreślając, że inicjatywa ta leży w interesie całego regionu i jego mieszkańców.

- Apelujemy i apelowaliśmy o to, żeby zająć się bezpieczeństwem lekowym. To jest strategiczna decyzja dla całego województwa opolskiego. Uważam więc, że w przyszłej kadencji sejmiku uda się zbudować większość, bo jest to temat ponad podziałami politycznymi. Jest to też szansa na rozwój gospodarczy regionu, którym wszystkim leży na sercu. Nie można z tej szansy zrezygnować - dodaje Przystajko.

Wizja ta zakłada również partnerstwo publiczno-prywatne i rozwój stref przemysłowych specjalnie dostosowanych do potrzeb przemysłu farmaceutycznego. Koszt uruchomienia jednej linii produkcyjnej to nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Przewiduje się, że w całej Polsce mogłoby powstać nawet kilka takich fabryk.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fabryka leków na Opolszczyźnie. To byłaby ogromna szansa dla regionu i nowa era bezpieczeństwa lekowego w Polsce - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto