Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odszedł ks. Wolfgang Globisch. Zbudował duszpasterstwo mniejszości narodowych, współtworzył opolską Caritas

Redakcja
Ks. Wolfgang Globisch (1933-2023)
Ks. Wolfgang Globisch (1933-2023) Krzysztof Ogiolda
Zmarł ks. Wolfgang Globisch. Był twórca duszpasterstwa mniejszości narodowych w Diecezji Opolskiej. Współtworzył opolską Caritas. Odszedł w 91. roku życia i 67. kapłaństwa.

ks. Wolfgang Globisch urodził się 23 stycznia 1933 r. w Zakrzowie koło Opola (dzisiejszej dzielnicy Opola). Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1956 roku z rąk bp. Franciszka Jopa.

Jako wikariusz posługiwał w parafiach: św. Jana Ewangelisty w Paczkowie, św. Anny w Krzyżanowicach, w Pyskowicach i w parafii NSPJ w Raciborzu. W latach 1959-1974 był proboszczem parafii NSPJ w Wawelnie. Następnie przez blisko 29 lat był proboszczem w parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Kolonowskiem (1974-2003). Od 2003 roku przez wiele lat rezydował w parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Opolu-Grudzicach.

Pod koniec lat 50. poznał Guentera Saerchena, jednego z twórców Akcji Znaki Pokuty. Inicjatywa miała na celu poznanie i odpokutowanie zbrodni niemieckich popełnionych w czasie II wojny światowej. Dzięki nawiązanej znajomości w 1965 z pierwszą grupą młodych Niemców z NRD - katolików i ewangelików - przyjechał do obozu Auschwitz. Ze Zgorzelca podróżowali na rowerach, modląc się, medytując i milcząc. Pracowali w ruinach komory gazowej w Birkenau. Z łyżkami archeologicznymi w rękach dotykali zagłady, odnajdując szczotki do zębów i okulary po zagazowanych.

Od początku lat 90. Ks. Globisch tworzył duszpasterstwo mniejszości narodowych diecezji opolskiej. W latach 1990-2010 sprawował funkcję diecezjalnego duszpasterza tej grupy. Organizował pielgrzymki mniejszości narodowych do sanktuarium Mariahilf w Zlatych Horach oraz na Górę Świętej Anny. Był także zasłużonym współtwórcą struktur Caritas Diecezji Opolskiej.

W 2010 roku przeszedł na emeryturę.

W 2006 roku otrzymał tytuł honorowy kapelana Jego Świętobliwości. Jego zaangażowanie doceniły także władze Polski i Niemiec. W lutym 2010 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi I Klasy RFN. W maju 2011 Złoty Krzyż Zasługi przyznał mu prezydent RP.

Zmarł 31 grudnia w Domu Księży Emerytów w Opolu.

ks. Wolfgang Globisch - pogrzeb i uroczystości żałobne

  • Msza św. żałobna zostanie odprawiona w czwartek 4 stycznia 2024 r. o godz. 18.00 w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Kolonowskiem.
  • Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w piątek 5 stycznia 2024 r. o godz. 11.00 w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Kolonowskiem. Pochówek bezpośrednio po Mszy św. na cmentarzu parafialnym.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto