Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Elektrowni Opole przypłynęła 167-tonowa turbina [zdjęcia, wideo]

Radosław Dimitrow
Ładunek wpłynął do portu na opolskim Metalchemie. Pracownicy firmy Famet wyładowali go przy pomocy potężnej suwnicy.
Ładunek wpłynął do portu na opolskim Metalchemie. Pracownicy firmy Famet wyładowali go przy pomocy potężnej suwnicy. Radosław Dimitrow
Producent zdecydował, że gigantyczną turbinę parową przetransportuje drogą wodną, ze względu na jej spore gabaryty - element mierzy 10 na 4 na 5 metrów. Ładunek płynął z Elbląga przez Gdańsk, Szczecin aż do Opola. Potężny element będzie pracował w nowo budowanym bloku nr 6.

- Sam transport Odrą zajął nam 6 dni, przy czym na odcinku pomiędzy Malczycami a Brzegiem Dolnym mieliśmy jednodniowy postój ze względu na niski poziom wody w rzece - relacjonuje Robert Kopa, kierownik ds. żeglugi śródlądowej w spółce „Best Logistics” odpowiedzialnej za transport.

Wczoraj ładunek wpłynął do portu na opolskim Metalchemie. Pracownicy firmy Famet wyładowali go przy pomocy potężnej suwnicy.

- Kluczowym momentem było podniesienie ładunku z barki, w taki sposób, by nastąpiło to równo i nie kołysał się na boki - dodaje Mariusz Jezierzański. - Rozładunek przebiegł pomyślnie.

Teraz turbina będzie składowana w Famecie do czasu, aż przyjdzie czas na jej montaż w nowo budowanym bloku nr 6 Elektrowni Opole. Na teren budowy będzie przewieziona na specjalistycznej ciężarówce.

To nie pierwszy tego typu ogromny transport do elektrowni. W sierpniu ubiegłego roku trafił tam potężny generator zaprojektowany i wybudowany przez wrocławską fabrykę GE Power. Innowacyjne urządzenie ma 958 MW mocy czynnej i waży aż 426 ton - z czego aż 300 ton waży blacha magnetyczna użyta do jego produkcji, wnętrze wypełnione jest przewodami miedzianymi o długości 123 kilometrów.

- Jesteśmy dumni z tego, że możemy brać udział w modernizowaniu polskiej energetyki. W tym także elektrowni węglowych. – mówi Beata Stelmach, prezes zarządu i dyrektor generalna GE na Polskę i kraje bałtyckie.

Budowa bloków energetycznych nr 5 i 6 jest największą infrastrukturalną inwestycją w Polsce po 1989 roku. Zaawansowanie prac przekroczyło już 70 proc. Przy realizacji inwestycji pracuje ponad 5 tys. osób, a zlecenia wykonywane są przez ponad 300 firm. Dwa nowe bloki – każdy o mocy 900 MWe – opalane będą węglem kamiennym. Rocznie zużywać będą łącznie ok. 4,1 miliona ton węgla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto