MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa drogi krajowej nr 46 na odcinku Nysa - Pakosławice. Nowe rondo jest już gotowe

AG
Trwa rozbudowa DK 46 Nysa-Pakosławice.
Trwa rozbudowa DK 46 Nysa-Pakosławice. GDDKiA Opole
Trwa rozbudowa drogi krajowej nr 46 na odcinku Nysa - Pakosławice. Sprawdziliśmy, na jakim etapie są prace. Niedawno udostępniono kierowcom nowe rondo w Pakosławicach

Pierwsze prace związane z rozbudową DK 46 na odcinku Nysa-Pakosławice ruszyły w listopadzie 20022 roku. Od tego czasu bardzo dużo się zmieniło. Sprawdzamy na jakim etapie są prace aktualnie?

Niedawno udostępniono kierowcom nowe rondo w Pakosławicach na skrzyżowaniu DK46 z DW401, co znacznie usprawniło ruch kierowców na trasie Opole – Nysa. To jeden z kluczowych elementów rozbudowy ponad 6-kilometrowego odcinka DK46 między Nysą a Pakosławicami. Sprawdzamy postęp prac.

W okolicy górki Hanuszowskiej, w Hanuszowie oraz w Strobicach udostępniono do ruchu fragment nowej jezdni, podobnie jak w okolicach budowanego ronda w Pakosławicach. Wiąże się to z kilkoma zmianami w organizacji ruchu na rozbudowanym odcinku.

- Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie się do oznakowania wynikającego z tymczasowej organizacji ruchu oraz do poleceń osób kierujących ruchem- podkreśla Agata Andruszewska, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, oddział w Opolu.

Na jakim etapie są prace?
Na wysokości Górki Hanuszowskiej w kierunku Nysy, na długości około kilometra, jezdnia jest zwężona przy utrzymaniu ruchu dwukierunkowego. Umożliwia to wykonawcy prowadzenie prac m.in. przy układaniu warstwy podbudowy z kruszywa w ramach budowy drugiej jezdni oraz prac związanych z budową murów oporowych.

Wykonawca zrealizował już na znacznym zakresie roboty bitumiczne tj. podbudowy oraz warstwy wiążącej. Po okresie zimowym wykonawca w sprzyjających warunkach atmosferycznych wznowił i realizuje roboty przy układaniu podbudowy z kruszywa, budowie warstw nasypowych i wymian oraz wzmocnień gruntów. W lutym br. zakończyły się prace związane z palowaniem przy wzmocnieniu podłoża pod obiekty mostowe i w części drogowej.

Realizowane są również roboty branżowe (kanalizacja deszczowa, sanitarna, roboty teletechniczne i energetyczne) oraz roboty brukarskie w zakresie obrzeży, krawężników oraz ścieków. W znacznym stopni zaawansowane są również roboty w zakresie dodatkowych jezdni do obsługi dojazdów do posesji oraz przyległych terenów rolniczych.

- Podsumowując roboty mostowe - wykonano wszystkie prace konstrukcyjne na obiektach przekraczających ciek Cielnica. Do zrealizowania pozostała część obiektu nad ciekiem Korzkiew (nad jedną jezdnią trasy zasadniczej) tj. przyczółki oraz ustrój nośny – mówi Andruszewska.

Zakres inwestycji

Inwestycja przewiduje poszerzenie przekroju drogi krajowej klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) do dwóch jezdni. Oznacza to, że po rozbudowie kierowcy będą na tym odcinku korzystali z dwóch pasów ruchu w każdym kierunku.

Ponadto w ramach inwestycji zaplanowano także budowę obiektów mostowych nad rzeką Cielnicą oraz Korzkiew (wraz z rozbiórką istniejących obiektów), rozbudowę czterech skrzyżowań w Hanuszowie, Strobicach i Pakosławicach, w tym budowę ronda na skrzyżowaniu DK46 z DW401 (przy tzw. grzybku). Zadanie zakłada również budowę oraz przebudowę chodników, budowę ekranów akustycznych. Powstaną także zatoki autobusowe oraz dodatkowe jezdnie obsługujące przyległe tereny. Rozbudowany odcinek zostanie wyposażony w nowe oświetlenie drogowe oraz sygnalizację świetlną na trzech skrzyżowaniach.

Wykonawcą robót jest firma Budimex z umową na kwotę 147,3 mln zł, a finał prac zaplanowano w II poł. 2024 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozbudowa drogi krajowej nr 46 na odcinku Nysa - Pakosławice. Nowe rondo jest już gotowe - Nysa Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto