Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzięki OCRG miliony złotych wsparło opolskich przedsiębiorców. A jak będzie w tym roku? „Nie zwalniamy tempa”

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Na rok 2024 OCRG zaplanowało 5 naborów, w ramach których wsparcie będą mogły otrzymać różne grupy.
Na rok 2024 OCRG zaplanowało 5 naborów, w ramach których wsparcie będą mogły otrzymać różne grupy. Mateusz Majnusz
W 2024 roku Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki nie zwalnia tempa, dążąc do dalszego wsparcia i rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Wkrótce ruszą nabory dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i kulturalnej, gdzie do wydania będzie 222 mln zł. A to nie jedyne wsparcie, jakiego mogą oczekiwać przedsiębiorcy z naszego regionu.

W ubiegłym roku Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki skupiło swoje działania na rzecz lokalnych przedsiębiorców, koncentrując się na podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, rozwoju infrastruktury badawczo-rozwojowej oraz wsparciu finansowym dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki środkom z Unii Europejskiej, nasze region otrzymał część z 966 mln euro, która została przeznaczona na szereg inicjatyw mających na celu wspieranie lokalnej gospodarki.

- Mimo trudności udało się zrealizować wiele projektów mających bezpośredni wpływ na rozwój lokalnych firm i ich pracowników. Nabory na podnoszenie kwalifikacje zawodowe cieszyły się ogromną popularnością. Do OCRG wpłynęło ponad 4500 wniosków, co świadczy o dużej potrzebie inwestowania w rozwój osobisty i zawodowy mieszkańców naszego regionu – tłumaczy Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

Miliony złotych na wsparcie opolskiego biznesu

Rok 2023 przyniósł także wsparcie dla projektów badawczo-rozwojowych oraz infrastruktury w MŚP, z alokacją na poziomie około 6 mln zł i kolejnymi wnioskami na ponad 35 mln zł w trakcie oceny. Ogłaza zaznaczył, że "innowacje i podnoszenie kwalifikacji pracowników są kluczowe dla dalszego rozwoju gospodarczego regionu."

W ramach tych działań każdy chętny opolanin mógł aplikować o dofinansowanie w wysokości 9,5 tysiąca złotych.

- Jako pierwszy uruchomiliśmy nabór na studia podyplomowe, co wymagało od nas przyspieszenia całej procedury, tak by zdążyć jeszcze przed rozpoczęciem się roku akademickiego. Następnie możliwe było także aplikowanie na różnego rodzaju kursy i szkolenia. Zakładaliśmy, że przyczyni się to zwiększenia zainteresowania, ale trzeba przyznać, że skala popularności była ogromna – mówi Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

W ramach odrębnego naboru o dofinansowanie mogli ubiegać się także właściciele i pracownicy opolskich firm.

- Każdy pracodawca mógł ubiegać się o dofinansowanie nieprzekraczające 50 tys. zł na firmę. W zależności od ceny kursu mogło to być od 5 do nawet kilkunastu kursów, szkoleń czy studiów, dzięki czemu możliwe było podniesie kwalifikacji zawodowych zarówno własnych, jak i pracowników – dodaje Michał Wojczyszyn, zastępca dyrektora OCRG.

Jaka perspektywa czeka na w 2024 roku?

Na rok 2024 OCRG zaplanowało 5 naborów, w ramach których wsparcie będą mogły otrzymać różne grupy. Jako pierwszy, bo już w marcu, ruszy nabór dotyczący internacjonalizacji i promocji gospodarczej, na który przeznaczono 8 mln zł.

- Z tych pieniędzy skorzystać będą mogły mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, aby sfinansować np. wyjazdy na międzynarodowe targi, ale także materiały promocyjne, które pomogą z wypromowaniu swojej oferty i znalezieniu nowych partnerów biznesowych – mówi Michał Durzyński, zastępca dyrektora OCRG.

Wsparcie otrzyma także branża hotelarsko-gastronomiczno-cateringowa, która szczególnie ucierpiała w czasie pandemii. Ogłoszono, że w pierwszej połowie roku 2024, małe i średnie przedsiębiorstwa działające w branży HoReCa z województw opolskiego, śląskiego i łódzkiego będą mogły skorzystać z puli dofinansowań o wartości 222 mln zł. Celem funduszu jest wspieranie przedsiębiorstw w unowocześnianiu lub zmianie profilu dotychczasowej działalności.

Planowane maksymalne dofinansowanie może wynieść do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, nie przekraczając jednak kwoty 540 tys. zł. Przedsiębiorstwa zainteresowane dofinansowaniem powinny przygotować się do nadchodzącego naboru, który zostanie ogłoszony w najbliższych miesiącach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzięki OCRG miliony złotych wsparło opolskich przedsiębiorców. A jak będzie w tym roku? „Nie zwalniamy tempa” - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto