Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekolodzy z WWF i mieszkańcy przepytali opolskich kandydatów do Sejmu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Na zdjęciu od lewej: Katarzyna Karpa-Świderek, Sławomir Kłosowski, Marcelina Zawisza, Tomasz Kostuś i Zuzanna Donath-Kasiura.
Na zdjęciu od lewej: Katarzyna Karpa-Świderek, Sławomir Kłosowski, Marcelina Zawisza, Tomasz Kostuś i Zuzanna Donath-Kasiura. Krzysztof Ogiolda
Organizacja WWF Polska zaprosiła polityków do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu na dyskusję o bezpieczeństwie ekologicznym. Wzięli w niej udział kandydaci z PiS, KO, Lewicy i Mniejszości Niemieckiej.

Dyskusję w sali wypełnionej przede wszystkim młodzieżą poprowadziła Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka WWF Polska. Pierwsze pytanie z sali – o walkę ze smogiem - zadał Franciszek Posacki, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Opola.

Sławomir Kłosowski (PiS) wskazał na możliwość podłączenia budynków w Opolu i powiecie opolskim do ogrzewania z Elektrowni Opole.

Zwrócił też uwagę na program rządowy „Czyste powietrze”, który pozwala wymieniać przestarzałe kotły i ocieplać budynki.

Program „Czyste powietrze” niestety nie trafił do ludzi – ripostowała Marcelina Zawisza (Lewica). - Był źle zorganizowany i rozpropagowany. Potrzebne jest jego uproszczenie i pomoc urzędników, żeby mieszkańcy mogli z niego skorzystać. Trzeba wpiąć do sieci ciepłowniczej wszystkie budynki tam, gdzie to jest możliwe.

- W wymiarze krajowym potrzebna jest transformacja energetyczna – przekonywał Tomasz Kostuś (KO) – przejście z gospodarki węglowej na energetykę odnawialną. Postulujemy do 2030 roku zrezygnowanie z ogrzewania mieszkań i domów węglem. A do 2040 wyeliminowanie w ogóle węgla z gospodarki. Przykładem może być Dania, która w stu procentach produkuje energię z odnawialnej energii.

Zuzanna Donath-Kasiura (MN) opowiedziała się za wspieraniem rządowym wymiany kotłów, inwestowaniem w gazyfikację oraz za systemem podatkowym, który będzie zachęcał, żeby się włączać do sieci gazowniczej oraz dofinansowaniem przechodzenia na panele fotowoltaiczne, by uniezależnić się od elektrowni węglowych.

Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych. Wybory do Sejmu i Senatu 2019

Kolejne pytanie – dzięki transmisji debaty w sieci – zadali internauci. Chcieli wiedzieć, jak politycy chcą unowocześnić transport w mieście. Odpowiadano w odwrotnej kolejności.

- Trzeba unormalnić system – przekonywała kandydatka MN. - Rząd dopłaca do kilometra przejechanego przez autobus 80 groszy, a samorząd – 4 złote.

Województwo opolskie jest przykładem tego, że można wprowadzić bilet zintegrowany na pociąg, autobus PKS i komunikację w mieście zapewniał reprezentant KO. - W Opolu za chwilę zostanie wprowadzona pierwsza autobusowa linia elektryczna.

- Potrzeba pieniędzy z budżetu i Unii oraz zintegrowanego systemu komunikacji – mówiła kandydatka Lewicy. - Nie może być tak, że przyjeżdżamy pociągiem i nie możemy się przesiąść na autobus PKS, bo ten odjechał 15 minut temu.

Reprezentant PiS podkreślił, że rząd stawia na elektromobilność. - Autokary, o których pan poseł mówił, nie biorą się same z siebie. Jest na nie ogromna dopłata rządu.

Uczestnicy debaty dyskutowali także o zmianach klimatu, o rzekach i Stobrawskim Parku Nardowym, termomodernizacji.

Dowiedz się więcej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekolodzy z WWF i mieszkańcy przepytali opolskich kandydatów do Sejmu - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto