Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest przetarg na budowę spalarni śmieci w Opolu. Protesty mieszkańców nic nie dały

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Nowa instalacja ma produkować ciepło oraz energię elektryczną dla Opola.
Nowa instalacja ma produkować ciepło oraz energię elektryczną dla Opola. Zakład Komunalny Opole
Zakład Komunalny w Opolu ogłosił przetarg na Budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów. Nowa instalacja ma produkować ciepło oraz energię elektryczną. Według planów obiekt ma powstać do 2027 roku.

Przetarg został ogłoszony w formule “zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że wykonawca będzie musiał najpierw wykonać projekt Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Opolu, a potem wybudować obiekt.

- Taka formuła gwarantuje spójność działań oraz efektywność procesu, od etapu planowania po fazę eksploatacji - poinformował Zakład Komunalny w Opolu.

Jakie korzyści dla miasta?

Na ten cel spółka otrzymała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie finansowanie w wysokości 130 235 600 zł. Składa się na nie bezzwrotna dotacja oraz pożyczka.

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów powstanie w sąsiedztwie składowiska odpadów przy ul. Podmiejskiej w Opolu.

Oprócz poprawy gospodarowanie odpadami poprzez ich spalanie, inwestycja ma znacząco wpłynąć na stabilizację rachunków za ogrzewanie.

- Dzięki tej instalacji elektrociepłownia spali o blisko 10 tys. ton węgla mniej a wyprodukowane ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej - informuje opolski zakład komunalny.

Nowa instalacja stanie się nie tylko źródłem energii, ale także centrum edukacyjnym, gdzie mieszkańcy będą mogli zdobyć wiedzę na temat gospodarki odpadami i środowiska.

Mieszkańcy są na "nie"

Przeciwko budowie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów protestują mieszkańcy pobliskiej dzielnicy Groszowice.

Martwią się, że spalanie odpadów może prowadzić do emisji szkodliwych substancji, które zanieczyszczają powietrze i wpływają na jakość życia w okolicy.

Przedstawiciele komitetu społecznego "Stop Spalarni" zbierali nawet podpisy przeciwko inwestycji. Nic to jednak nie dało.

Opolski zakład podkreśla jednak, że spalarnia odpadów jest bezpiecznym oraz sprawdzonym rozwiązaniem, które stosowane jest w wielu miastach na całym świecie i uznaje budowę spalarni odpadów za niezbędne rozwiązanie dla gospodarki odpadowej miasta.

- Projekt ma na celu zwiększenie poziomu recyklingu oraz ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowisko, co ma wpłynąć na poprawę jakości życia mieszkańców - argumentuje Zakład Komunalny w Opolu.

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów powstanie przy ul. Podmiejskiej w Opolu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest przetarg na budowę spalarni śmieci w Opolu. Protesty mieszkańców nic nie dały - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto