Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Politechnice Opolskiej otwarto nowoczesne laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Na Politechnice Opolskiej otwarto nowe laboratorium.
Na Politechnice Opolskiej otwarto nowe laboratorium. Sławoj Dubiel
Na Politechnice Opolskiej otwarto nowoczesne laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. Warte pół miliona złotych laboratorium robi olbrzymie wrażenie.

Nowoczesna, warta ponad pół miliona złotych pracownia oferuje duże możliwości zarówno dla studentów jak i naukowców.

- To bardzo nowoczesne laboratorium, szczególnie mi bliskie, ponieważ wiele lat zajmowałem się tematyką związaną przede wszystkim z technologiami dotyczącymi ogrzewania oraz z odnawialnymi źródłami energii. Laboratorium powstało dzięki współpracy naszej uczelni z trzema naszymi partnerami przemysłowymi: firmą GALMET Sp. z o.o., Caleffi Poland Sp. z o.o. oraz TECH Sterowniki. Dzięki temu studenci rozpoczną pracę na nowoczesnym sprzęcie. Z laboratorium będą korzystać także nasi naukowcy - informuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Laboratorium to podsumowanie wieloletniej współpracy firmy Galmet i Politechniki Opolskiej.

- Rozwiązania, które tutaj dostarczamy z firmą Caleffi pozwalają zapoznać się z tym jak dzisiaj wyglądają nowoczesne technologie w nowoczesnych domach, jak powinna wyglądać poprawna instalacja. Dzięki temu studenci w życie zawodowe wejdą nie tylko z wiedzą teoretyczną, ale także praktyczną, która jest bardzo ceniona przez pracodawców - mówi Mirosław Lewicki, kierownik marketingu firmy Galmet.

Laboratorium mieści się na drugim kampusie uczelni w budynku Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. W jego skład wchodzą wchodzą nowoczesne stanowiska, które umożliwiają eksperymenty i badania w zakresie technologii odnawialnych źródeł energii.

Są to m.in.:

  • stanowisko do konfiguracji i badania układu grzewczego z pompą ciepła powietrze-woda;
  • stanowisko do badania wentylacji mechanicznej z systemem rekuperacji, które demonstruje rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej i jakości powietrza w pomieszczeniach;
  • stanowisko do badań nad turbinami wiatrowymi;
  • stanowisko z instalacją fotowoltaiczną, które umożliwia praktyczne ćwiczenia z zakresu pracy z wyspowymi instalacjami fotowoltaicznymi, kluczowymi dla rozwoju zdecentralizowanych źródeł energii;
  • stanowisko do eksperymentów z turbinami wodnymi, w tym z konstrukcjami Peltona, Francisa oraz typu śmigłowego oraz stanowisko z kolektorem słonecznym, umożliwiające praktyczne zobrazowanie pozyskiwania i wykorzystywania energii cieplnej z promieniowania słonecznego.

Dodatkowo, stanowiska zostały wyposażone w urządzenia pomocnicze, niezbędne w procesie produkcji energii.

- Poza walorami pomiarowymi, student ma również możliwość z zapoznaniem się z budową, zajrzeniem do środka, do układu pompy ciepła, do poznania różnego rodzaju czujników. Tego w normalnych warunkach na stanowisku pracy się nie zobaczy, nasze laboratorium to umożliwia. Będzie ono wykorzystywane nie tylko przez studentów kierunku technologie energetyki odnawialnej, ale również przez studentów elektrotechniki czy także Wydziału Mechanicznego - podkreśla prof. Andrzej Cichoń, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.

Pod ogromnym wrażeniem laboratorium są także studenci.

- Są tutaj bardzo nowoczesne rzeczy, których jeszcze nie widziałam. Myślę, że praca tutaj to będzie ciekawe doświadczenie - mówi Marta Hyżyk, studentka technologii energetyki odnawialnej. - Sala robi wielkie wrażenie, na pewno będzie można wiele ciekawych zajęć tutaj wykonywać. Najbardziej zaciekawił mnie sprzęt związany z moim kierunkiem studiów czyli fotowoltaika i pozyskiwanie energii - dodaje Jakub Gerber, student elektrotechniki.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Politechnice Opolskiej otwarto nowoczesne laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto