Tradycja biegów służb mundurowych organizowanych w Głuchołazach jest bogata, ale rywalizacja prowadzonych w terenie górskim odbyła się po raz drugi. Wcześniejsze zawody były biegami ulicznymi. Postanowiono wykorzystać potencjał miejsca i zorganizować imprezę, która będzie wyróżniała się od innych biegów w regionie.
- Mamy świetny teren do tego, żeby każdy młody zawodnik mógł się sprawdzić i zobaczyć, jak wygląda bieganie po górach - przyznaje Bartłomiej Przedwojewski, mistrz świata w biegach górskich. - Chcemy pokazać ludziom, co to jest trial, bieganie po górach. Każdy, kto nie miał wcześniej do czynienia z biegami górskimi, a chciałby się przekonać, tutaj może to zrobić.
Biegi górskie mają tę wyższość nad bieganiem po utwardzonych ścieżkach, że zazwyczaj są atrakcyjniejsze krajobrazowo, ale nie tylko.
- To jednak jest też dobra możliwość sprawdzenia samego siebie. Biegnąc pod górę trzeba zacisnąć zęby, na zbiegu można odpocząć, na płaskim biegniemy w komforcie. Różnorodność terenu pozwala czerpać więcej przyjemności z biegania - mówi Przedwojewski.
W II Głuchołaskim Biegu Górskim uczestniczyło ponad 150 dorosłych i 200 dzieci. Najstarszy biegacz miał 80 lat.
Uczestnicy dorośli rywalizowali na trzech odcinkach: 5 km, 10 km, 15 km. osobną klasyfikację prowadzono dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. Trasy wyznaczył sam mistrz świata w biegach górskich Bartłomiej Przedwojewski. Rywalizację wśród dzieci prowadzono na odcinkach od 200 metrów do jednego kilometra.
Oznaczeniem dróg w terenie zajęło się Stowarzyszenie Bieg Opolski - partner gminy Głuchołazy, który wiosną w Górach Opawskich organizuje inny bieg górski - 3xKopa. Zabezpieczenie dróg powierzono zawodnikom klubu sportowemu Juvenia z Głuchołaz i strażakom OSP.
- W naszych górach jest największe w Polsce natężenie różnego rodzaju tras turystycznych: pieszych, narciarskich, rowerowych, singletrack. Góra Parkowa jest górą dla każdego, pokazujemy to naszą imprezą, gdzie rywalizacja prowadzona jest zarówno wśród dzieci, jak i wytrawnych sportowców - przekonuje Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz
Dla uczestników imprezy przygotowano nagrody. Każdy z biegaczy otrzymał medal i pamiątkową koszulkę. - Koszulka szyta z polskiego materiału, w polskiej szwalni, każda wycinana na rozmiar uczestnika - podkreśla Bartosz Bukała, naczelnik wydziału promocji i turystyki w głuchołaskim magistracie.
Organizatorzy pozyskali licznych sponsorów, dlatego poza nagrodami finansowymi za zdobyte miejsca (od pierwszego do szóstego), losowano też atrakcyjne nagrody rzeczowe wśród wszystkich uczestników.
Jak zostać mistrzem świata?
Bartłomiej Przedwojewski zdradza swoją receptę na sukces. Nie ukrywa, że pierwsze kroki w sporcie stawiał właśnie na zboczach głuchołaskiej Góry Parkowej.
- Regularny trening i konsekwencja w działaniach, dużo motywacji i przebywanie z ludźmi, którzy są dobrzy i pomagają w przygotowaniach i dochodzeniu do sukcesu. Ale najważniejsze to pamiętać, że to nie jest proces, który trwa jeden rok, dwa. To są lata przygotowań i trzeba na początku swojej przygody zdawać sobie sprawę, że to musi potrwać, dlatego ważna jest wytrwałość w działaniach.
Start i metę zorganizowano w Muszli Leśnej w głuchołaskim Parku Zdrojowym.

Nowe inwestycje w Rypińskim Centrum Sportu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?