Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przeszedł ulicami Opola. "Walczymy o lepszy świat dla nas i naszych dzieci" [ZDJĘCIA]

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Strajk było częścią globalnej mobilizacji dla klimatu. Tegoroczne hasło to „Wspólne działanie lub wspólne wymieranie”. Nawołuje ono do społecznego zjednoczenia w działaniu na rzecz jednego celu – wspólnej, bezpiecznej przyszłości.
Strajk było częścią globalnej mobilizacji dla klimatu. Tegoroczne hasło to „Wspólne działanie lub wspólne wymieranie”. Nawołuje ono do społecznego zjednoczenia w działaniu na rzecz jednego celu – wspólnej, bezpiecznej przyszłości. Mateusz Majnusz / Nowa Trybuna Opolska
Udostępnij:
W piątek, 5 listopada, w Opolu odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Strajkujący spotkali się pod pomnikiem na placu Wolności, wysłuchali przemówień, a następnie przeszli ul. Krakowską, Piastowską i Barlickiego pod opolski Amfiteatr. Wszystko po to, by zwrócić uwagę rządzących na zbliżającą się katastrofę klimatyczną.

- Młodzież musi walczyć na ulicach o sprawiedliwą politykę klimatyczną, bo politycy nic nie robią w tym temacie. Protesty odbywają się od 2019 roku, ale niestety w czasach pandemii nie mogliśmy tak aktywnie jak dotychczas manifestować swoich poglądów. Teraz wracamy ze zdwojoną siłą – mówi Aleksandra Orlikowska z Extinction Rebellion Youth.

Tym razem przyczynkiem do strajku jest też trwający w Glasgow Szczyt Klimatyczny (COP). Zorganizowany już po raz 26., zdaniem poirytowanej młodzieży nie przynosi żadnych znaczących rezultatów dla klimatu.

- Czujmy się sfrustrowani, ignorowani przez polityków, którzy mogliby poprawić los planety, ale z powodu własnych interesów nie chcą tego zrobić – dodaje Orlikowska.

Młodzież sprzeciwia się nieekologicznym źródłom ciepła

Wydarzenie było częścią globalnej mobilizacji dla klimatu. Tegoroczne hasło to „Wspólne działanie lub wspólne wymieranie”. Nawołuje ono do społecznego zjednoczenia w działaniu na rzecz jednego celu – wspólnej, bezpiecznej przyszłości.

- Zaczynaliśmy jako grupka licealistów, dzisiaj chodzimy już na studia i myślimy o zakładaniu rodziny. Niektóre z moich koleżanek tłumaczą jednak, że nie chcą mieć dzieci, bo nie chcą skazywać ich na życie na planecie, która do życia już nie będzie się nadawała – wskazuje 19-letnia Oliwia.

Podobnego zdania była także Aleksandra Ciasnocha z LO III w Opolu, która zwracała uwagę, że jedyną słuszną reakcją powinno być natychmiastowe ograniczenie, a następnie całkowite odejście od nieekologicznych źródeł ciepła, walka ze smogiem i wycinką drzew.

- Brak sprawiedliwej polityki klimatycznej przejawia się tym, że wysokoemisyjne funkcjonowanie państw dobrze rozwiniętych nasila kryzys klimatyczny, który następnie dotyka głównie społeczeństwa krajów słabo rozwiniętych – tłumaczy młoda opolanka.

Dorośli są to winni młodzieży

Jednym z niewielu dorosłych uczestniczących w proteście była Jolanta Kawecka, radna miasta Opola.

- Uważam, że jako dorośli jesteśmy winni młodemu pokoleniu większego zaangażowania w poprawę klimatu na naszej planecie,. Niestety, my popełniliśmy wiele błędów dotyczących klimatu i trzeba to sobie dzisiaj uczciwie przyznać. Zbliżająca się katastrofa klimatyczna jest faktem, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby do niej nie dopuścić. Stąd moja obecność tutaj – wskazuje radna.

Uczestnicy piątkowej manifestacji, którzy wyrazili swój sprzeciw wobec bierności polityków w obliczu katastrofy klimatycznej, twierdzą, że nie są ekspertami ds. ekologii i zmian klimatu, lecz młodzieżą świadomą zagrożenia jakim jest katastrofa klimatyczna i walczącą o prawo do swojej przyszłości.

- Jeśli nic nie zrobimy, to już za niespełna 30 lat życie na Ziemi będzie przypominało film katastroficzny. Uniknięcie kryzysu klimatycznego jest możliwe, ale wymaga natychmiastowego działania. Teraz! – mówiła zgodnie protestująca młodzież.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie