Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Most kolejowy przez Odrę w Opolu. Znika jeden z symboli miasta. Zagrał w filmie o seryjnym zabójcy, jest bohaterem wielu pocztówek i zdjęć

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Most kolejowy przez Odrę znika z krajobrazu Opola.
Most kolejowy przez Odrę znika z krajobrazu Opola. Sławomir Draguła
Robotnicy remontujący linię kolejową pomiędzy Opolem Głównym a Opolem Zachodnim rozpoczęli już rozbiórkę mostu kolejowego przez Odrę. W miejscu prawie stuletniej przeprawy powstanie nowa.

Wycinane są kolejne metalowe elementy prawie stuletniego mostu kolejowego przez Odrę w Opolu. Za pomocą dźwigu przenoszone są na ziemię, a stamtąd na ciężarówkach jadą do huty.

Przeprawa znika w bardzo szybkim tempie. Według planów konstrukcja zostanie rozebrana jeszcze w lipcu. W jej miejsce powstanie nowy most.

Pierwotnie plan był taki, że stary przedwojenny most, na którym były dwa tory, pozostanie na miejscu, a obok powstanie nowy, na który trafi jeden z dwóch torów z dotychczasowej przeprawy. Plany jednak się zmieniły.

- Po przyjrzeniu się staremu mostowi, doszliśmy do wniosku, że nie jest on w najlepszej kondycji i lepiej zastąpić go nowym - tłumaczyły PKP Polskie Linie Kolejowe.

Dlatego obok nowej białej przeprawy, która właśnie powstała nad Odrą, jeszcze w tym roku zbudowana zostanie kolejna.

Most kolejowy nad Odrą w Opolu. Historia

Pierwszy most kolejowy przez Odrę w ówczesnym Oppeln został wybudowany w 1844 roku. Dwa razy był przebudowywany - w 1866 i 1897 roku.

Ten, który teraz jest rozbierany powstał w latach 1927-1928. To jedna z najbardziej charakterystycznych budowli komunikacyjnych w Opolu.

Most, który zagrał w filmie

Opolski most kolejowy jest bohaterem wielu pocztówek i zdjęć, zagrał też w filmie kryminalnym pt. „Wściekły" z 1979 roku w reżyserii Romana Załuskiego z główną rolą Bronisława Cieślaka, który wcielił się w rolę Bogdana Zawady, milicjanta pracującego nad sprawą seryjnego zabójcy.

Film został nakręcony na podstawie opowiadania Jerzego R. Milicza, które zostało luźno oparte na historii zabójstw dokonywanych w latach 1946–1957 przez Władysława Baczyńskiego i straconego za ich popełnienie.

Kryminał zaczyna się w Parku Nadodrzańskim w Opolu, kiedy to w biały dzień zostaje zastrzelona młoda dziewczyna Hanna Piotrowska (w tej roli Ewa Kania), która siedzi na parkowej ławeczce wtulona w męża (Zbigniew Buczkowski).

Chwilę wcześniej oglądamy jak zabójca wychodzi z dworca PKP Opole Główne i idzie do parku nad Odrą. Widać alejki spacerowe i w kilku ujęciach właśnie kolejowy most, m.in. po którym jedzie pociąg z wagonami do przewozu cementu.

To część większej inwestycji

Rozbiórka starego i budowa nowego mostu przez Odrę jest częścią większej inwestycji, którą jest remont torów i całej infrastruktury kolejowej pomiędzy Opolem Głównym a Opolem Zachodnim.

W ramach prac powstały nowe mosty nad Odrą, Młynówką i Suchodołem i Kanałem Ulgi. Powstały też nowe wiadukty nad ul. Prószkowską i Powstańców Śląskich, budowany jest nowy wiadukt nad ul. Krapkowicką.

Zakończenie robót na opolskim węźle kolejowym planowane jest do końca 2023 roku.

Most kolejowy na Odrze

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto