Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Opolu. Opolanie spotkali się na skwerze Solidarności

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
Na koniec uroczystości przy tablicy znajdującej się na skwerze Solidarności w Opolu złożono wiązanki kwiatów i znicze.
Na koniec uroczystości przy tablicy znajdującej się na skwerze Solidarności w Opolu złożono wiązanki kwiatów i znicze. Łukasz Biernacki
W 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego opolanie spotkali się na skwerze Solidarności w Opolu i złożyli tam kwiaty oraz znicze. W ten sposób uczcili pamięć o ofiarach stanu wojennego i zmarłych członkach NSZZ „Solidarność".

Wśród osób zgromadzonych na miejskiej uroczystości, oprócz przedstawicieli władz znalazło się też wielu członków NSZZ „Solidarność". Wspominali oni działalność związku z początku lat 80. i moment rozpoczęcia stanu wojennego.

- Gromadzimy się tutaj, by oddać cześć ofiarom stanu wojennego, by upamiętnić ludzi, którzy walcząc o wolną Polskę, narażali często swoje zdrowie i życie. Walczyli o to, by Polska stała się lepszym krajem. 13 grudnia 1981 roku to czarna data w historii Polski. Junta wojskowa generała Jaruzelskiego wystąpiła wtedy przeciwko Polakom, a jej pierwszymi ofiarami byli właśnie członkowie NSZZ „Solidarność" – mówił Dariusz Brzęczek przewodniczący zarządu NSZZ „Solidarność" Regionu Śląska Opolskiego.

Uczestnicy obchodów mówili też o tym, że niezwykle ważne jest nie tylko pamiętanie o wydarzeniach z tamtych lat, ale również przekazywanie wiedzy o nich młodszym pokoleniom.

- To jest ważne, żebyśmy przychodzili w to miejsce, bo zawsze ktoś się zainteresuje, co ta grupka ludzi tutaj robi. 13 grudnia to jest jedna z tragiczniejszych dat w historii najnowszej Rzeczypospolitej, ale też taka, o której powinniśmy pamiętać – mówił Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. - Jestem przekonany, że nawet jeżeli chociaż 10 osób zatrzyma się i dowie się, dlaczego się tutaj spotykamy i co się wydarzyło 13 grudnia, to już będzie ważne.

- Współczesną rolą Solidarności jest pielęgnowanie historii i przekazywanie jej młodzieży. Trzeba im pokazać, że o kraj, w którym żyją, walczyło wiele pokoleń Polaków – dodał Dariusz Brzęczek, szef opolskiej „Solidarności”.

Na koniec uroczystości przy tablicy znajdującej się na opolskim skwerze Solidarności złożono wiązanki kwiatów i znicze.

Stan wojenny rozpoczął się w Polsce w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku.

Po nocnym posiedzeniu Rady Państwa, na którym podjęto uchwałę o jego wprowadzeniu, w całej Polsce rozpoczęły się aresztowania działaczy opozycyjnych. Na ulicach miast pojawiły się dziesiątki tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy służb oraz tysiące czołgów i pojazdów opancerzonych. Wyłączono również komunikację telefoniczną oraz wprowadzono ścisłą cenzurę korespondencji.

Działania te wywołane zostały przez coraz śmielsze funkcjonowanie działaczy NSZZ „Solidarność” i obawy zarządu PZPR przed utratą władzy. Stan wojenny trwał w Polsce do 22 lipca 1983 roku. W jego trakcie zabitych lub rannych zostało około 60 członków „Solidarności”. Ponad 10 tysięcy osób było też internowanych.

Uroczystość zorganizowano na skwerze Solidarności w Opolu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Opolu. Opolanie spotkali się na skwerze Solidarności - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto