MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opole planuje wprowadzić program bezpłatnego badania wzroku i słuchu dla pierwszaków

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Już za kilka miesięcy pierwszaki z Opola będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań wzroku i słuchu w ramach nowego programu profilaktyki zdrowotnej finansowanej przez miasto.
Już za kilka miesięcy pierwszaki z Opola będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań wzroku i słuchu w ramach nowego programu profilaktyki zdrowotnej finansowanej przez miasto. sxc.hu
Klub Radnych Arkadiusza Wiśniewskiego wyszedł z propozycją wprowadzenia bezpłatnych badań profilaktycznych wzroku i słuchu dla uczniów klas pierwszych opolskich szkół podstawowych. Uchwała w tej sprawie zostanie przedstawiona radzie na najbliższej sesji.

- Od czerwca tego roku budżet państwa przejmuje wszelkie obowiązki związane z finasowaniem metody in vitro. Wobec tego uwalniają się środki w budżecie miasta zarezerwowane na nasz miejski program – mówi Piotr Mielec, przewodniczący Kluby Radnych Arkadiusza Wiśniewskiego. - Zastanawialiśmy się na jaki cel można by przeznaczyć środki, które do tej pory były przeznaczone na in vitro. Wspólnie doszliśmy do takiego przeświadczenia, iż najlepiej przekierować je na wsparcie dzieci.

Konkretnie pieniądze zostaną przeznaczone na realizację programu profilaktyki zdrowotnej pn. „Miło cię widzieć, miło cię słyszeć – badania słuchu i wzroku dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych w Opolu”.

- Jak pokazują badania, często uczniowie na poziomie rozpoczynania edukacji szkolnej mają problemy ze wzrokiem i ze słuchem. Szybsza diagnoza pozwala na to, aby zminimalizować lub nawet zniwelować te problemy, które utrudniają naukę i skupianie się – tłumaczy radna Alicja Wiśniewska. - Chcemy temu zapobiegać, bo wiemy, jak to jest ważne zarówno w sferze edukacyjnej, jak tez profilaktycznej.

- Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta współpracuje na bieżąco ze specjalistami w dziedzinie medycyny i profilaktyki chorób i wad. Taki właśnie przedział wiekowy został wskazany jako najbardziej pożądany do objęcia go tym programem – wyjaśnia Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola. - Dzieci młodsze i starsze mają takie badania w ramach podstawowego, obowiązkowego bilansu. Natomiast tworzy się luka na poziomie klasy pierwszej. Wtedy dzieci wchodzą w najbardziej aktywny okres nauki czytania, pisania, ale także korzystają powszechnie ze smartfonów, komputerów, telefonów. To sprawia wzrost różnych schorzeń związanych z widzeniem i słyszeniem.

Udział w programie będzie dobrowolny. Pomysłodawczy zakładają, że każdego roku skorzysta z niego około 30 procent pierwszaków.

- Co roku około 1320 dzieci rozpoczyna w Opolu naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej – informuje Łukasz Sowada. - Szacujemy, że około 400-500 pierwszaków będzie tym badaniem objętych.

Jednostkowy koszt badania to około 600 zł. W tym roku na realizację programu zostanie przeznaczona kwota około 260 tys. zł.

Badania będą realizowane w Przychodni Centrum przy ul. Kościuszki w Opolu, gdyż posiada niezbędny do tego specjalistyczny sprzęt.

- Sam jestem rodzicem dwójki dzieci. Wiem, ile uwagi i zaangażowania trzeba włożyć w to, aby dać dzieciom szansę godnego wychowania, zapewnić możliwość rozwoju, ale też zadbać o ich zdrowie – mówi prezydent Arkadiusz Wiśniewski. – Dlatego uważam, że pomysł jest bardzo na czasie.

Bezpłatne badania wzroku i słuchu dla opolskich pierwszaków mają być realizowane w Przychodni Centrum przy ul. Kościuszki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec kariery wielkiej aktorki. Judi Dench rezygnuje z aktorstwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto