Opolski IPN wydał publikację o biskupie Antonim Adamiuku

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Bp Antoni Adamiuk w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Głubczycach, rok 1971.
Bp Antoni Adamiuk w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Głubczycach, rok 1971. Zdjęcie z publikacji IPN
Udostępnij:
Licząca 50 stron książeczka nosi tytuł „Ks. bp Antoni Adamiuk - patriota, nauczyciel, i kapelan opolskiej Solidarności”.

W tekście autorstwa Arkadiusza Szymczyny czytelnicy znajdą historię życia opolskiego biskupa pomocniczego rozpoczętą w kresowej rodzinie - spod Zbaraża - ale w USA. Jako maleńkie dziecko wraca z mamą do Polski, maturę zdaje w Tarnopolu, święcenia przyjmuje w lwowskiej katedrze 18 czerwca 1939.

Jako ksiądz towarzyszył parafianom w kresowym Busku, przeżywając z nimi niemiecką i sowiecką okupację, banderowską rzeź, zsyłki (dotknęły one również krewnych księdza), wreszcie przesiedlenie.

Publikacja prezentuje też duszpasterską pracę ks. Adamiuka na Śląsku Opolskim – m.in. katechetyczną i nauczycielską w Głubczycach (12 lat), duszpasterską w Szonowie i w Klisinie. W 1957 zostaje diecezjalnym wizytatorem nauczania religii, wykłada katechetykę i pedagogikę w seminarium. Jego podręczniki do nauczania religii (“Mały katechizm”, “Historia biblijna dla dzieci”, “Katechizm dla dorosłych”) osiągnęły łączny nakład ok. 3 mln egzemplarzy.

W 1970 zostaje biskupem. W okresie „Solidarności” angażuje się w pomoc temu środowisku, zwłaszcza represjonowanym i ich rodzinom, głosi patriotyczne kazania.

Podczas mszy św. w opolskim amfiteatrze 3 maja 1981 roku (zdjęcie z tej liturgii zostało umieszczone na okładce książki, a cytat z kazania w tekście) bp Adamiuk mówił: - W atmosferze zła ludzie żyć nie mogą. Dlatego nastąpiła reakcja, zryw najpierw klasy robotniczej, a potem całego narodu (...) Powszechne żądanie nie tylko poprawy warunków bytu, ale przede wszystkim prawdy, sprawiedliwości, wolności, poszanowania godności ludzkiej (...) Mogą tu być bezpartyjni i partyjni. Mogą być tu też i niewierzący. Wszyscy jednak mamy budować nasz wspólny dom. Naszą ojczyznę.

Zmarł 25 I 2000. Po uroczystościach pogrzebowych w opolskiej katedrze zgodnie z wolą wyrażoną w testamencie został pochowany na cmentarzu na Górze św. Anny.

Tekst został wzbogacony kilkudziesięcioma zdjęciami z różnych okresów życia biskupa.

Publikację można otrzymać w opolskiej Delegaturze IPN (Piastowska 17, budynek Instytutu Śląskiego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Materiał oryginalny: Opolski IPN wydał publikację o biskupie Antonim Adamiuku - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie