Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka mniejszości narodowych w Opolu. Z powodu epidemii pątnicy nie spotkali się na Górze św. Anny

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W mszy św. w opolskiej katedrze – odprawianej w trzech językach - uczestniczyli członkowie większości polskiej, mniejszości niemieckiej z województw opolskiego i śląskiego oraz Romowie ze swoim liderem Janem Korzeniowskim.

- To nie jest przypadek, że 25 lat temu pierwsza pielgrzymka mniejszości odbywała się w uroczystość Trójcy Świętej i tak samo jest w tym roku, kiedy pielgrzymka ma swój srebrny jubileusz – mówił w kazaniu biskup opolski Andrzej Czaja. - Bo to jest ideał życia i bycia: jedność we wspólnocie, komunia w jedności. I tego wzorca musimy się trzymać, układając wzorce życia kościelnego, rodzinnego i społecznego. Bądźcie wierni swemu pielgrzymowaniu. Upraszajcie ciągle mocy wiary. Bo to ona pomaga nam żyć w zgodzie, pokoju i miłości. Żyjmy – jak Bóg – w zgodzie, pokoju, miłości i wzajemnym poszanowaniu. Mniejszości nie są dla nikogo zagrożeniem. To nie balast dla większości, ale wielkie ubogacenie.

W mszy św. w katedrze – odprawianej w trzech językach - uczestniczyli członkowie większości polskiej, mniejszości niemieckiej z województw opolskiego i śląskiego oraz Romowie ze swoim liderem Janem Korzeniowskim, który odczytał w swoim ojczystym języku jedno z czytań mszalnych i podziękował za zaproszenie do katedry. Podkreślił, iż Romowie są od pierwszej pielgrzymki mniejszości jej stałymi uczestnikami.

Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Bernard Gaida podziękował wszystkim za obecność. - Z powodu pandemii przeżywamy nowy wymiar duszpasterstwa mniejszości. Bardzo mnie cieszy, że wielu proboszczów transmituje w tym czasie msze św. po niemiecku przez internet. Bardzo za to dziękuję. Dziękuję także za codzienne nabożeństwa odprawiane po niemiecku przez ks. Piotra Tarlinskiego z Kamienia Śl.

Po raz 25. na pielgrzymce mniejszości byli państwo Anna i Henryk Juretko. - Bardzo nam trudno bez obecności na naszej świętej górze. W katedrze jesteśmy. Razem ze środowiskiem mniejszości modlimy się o wzajemne zrozumienie. Bardzo potrzebujemy ze strony większości nie tylko tolerancji, ale też akceptacji.
Więcej w dodatku „Heimat”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto