Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokaz filmu pt. "Stanisław Helski. Dlatego". Zaproszenie do MBP w Opolu

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Stanisław Helski był człowiekiem zniszczonym przez reżym komunistyczny. W stanie wojennym stracił cały majątek i trafił do więzienia
Stanisław Helski był człowiekiem zniszczonym przez reżym komunistyczny. W stanie wojennym stracił cały majątek i trafił do więzienia Archiwum /IPN
Film "Stanisław Helski. Dlatego" opowiada historię człowieka, który większą część życia walczył z totalitaryzmami. Najpierw niemieckim nazizmem, później komunizmem. Podjęte decyzje zaprowadziły go do więzienia. Tytuł filmu o Helskim koresponduje z wydaną blisko 30 lat temu książką Wojciecha Jaruzelskiego pt. "Stan wojenny. Dlaczego...". Delegatura IPN w Opolu zaprasza na projekcje filmu i dyskusję. Wydarzenie odbędzie się we wtorek 12 września w MBP w Opolu.

Film dokumentalny o Stanisławie Helskim, działaczu opozycji antykomunistycznej, będzie wyświetlony w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu przy ul. Minorytów 4. Seans nastąpi 12 września o godz. 18.00.

Film dokumentalny Michała Torza pt. "Stanisław Helski. Dlatego" został zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. W 2022 roku zdobył główną nagrodę w ramach I Pitching Forum podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”.

Na opolską projekcję zaprasza delegatura IPN w Opolu. Pokazowi filmu będzie towarzyszyła dyskusja prowadzona przez naczelnika delegatury dr Iwonę Demczyszak. Wezmą w niej udział:

  • Jerzy Gnieciak - współzałożyciel i lider NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Śląska Opolskiego (1980-1981)
  • Janina Piekarz - członek kierownictwa NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Śląska Opolskiego (1981)
  • Michał Torz - reżyser filmu
  • Łukasz Sołtysik - Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN we Wrocławiu

Rolnik, żołnierz, więzień, antykomunista

Stanisław Helski urodził się 29 września 1929 w Tereszpolu na Lubelszczyźnie. W latach 1943 do 1944 był żołnierzem Batalionów Chłopskich, później był więźniem w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku.

W 1979 został członkiem wspierającym Konfederacji Polski Niepodległej. Organizował opozycję antykomunistyczną wśród chłopów, m.in. w sierpniu 1980 był w delegacji chłopskiej podczas strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, założył Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Chłopów Województwa Wałbrzyskiego, współtworzył ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność Chłopska”. W latach od 1982 do 1989 współpracował z Solidarnością Walczącą.

W czasie stanu wojennego kontynuowała działalność opozycyjną. W wyniku tego aparat PRL nałożył na niego wysokie kary, skonfiskowano mu maszyny rolnicze, skazano na karę więzienia, a syna wcielono do wojska. Po wyjściu na wolność przez wiele lat prowadził batalię sądową o uniewinnienie i zadośćuczynienie. Niestety bezskutecznie.

Domagał się rozliczenia stanu wojennego i postawienia Wojciecha Jaruzelskiego przed Trybunałem Stanu. Kopię wniosku wręczył osobiście Jaruzelskiemu jesienią 1992.

Jesienią 1994 Wojciech Jaruzelski wydał książkę pt. "Stan wojenny. Dlaczego...". Stanisław Helski, w akcie desperacji, podczas zorganizowanego we Wrocławiu spotkania autorskiego, uderzył Wojciecha Jaruzelskiego w twarz kamieniem zawiniętym w gazetę. Został umieszczony w zakładzie psychiatrycznym i skazany na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz grzywnę.

Zmarł 23 lipca 2004 w Ząbkowicach Śląskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pokaz filmu pt. "Stanisław Helski. Dlatego". Zaproszenie do MBP w Opolu - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto