MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Instytut Śląski zaprasza na "Środę Śląską". Tematyka zainteresuje nie tylko Kresowian

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
kolaż NTO / Wikimedia / Wojciech Wilczyński/Polska Press Grupa
Instytut Śląski zaprasza na swoje cykliczne spotkanie w ramach „Środy Śląskiej”. Jego tematyka zainteresuje nie tylko Kresowian czy miłośników historii.

Spotkanie odbędzie się w środę, 20 marca o godzinie 14.00 w sali 301 Instytutu Śląskiego. Prelekcja poświęcona będzie nowej publikacji Instytutu pt. „Kresowianie na Śląsku po 1945 roku. Leksykon”. Podczas spotkania o książce opowiadać będą redaktorzy tomu 1: prof. Maria Kalczyńska i dr Krzysztof Kleszcz.

Gama zagadnień Leksykonu jest niezwykle szeroka. W publikacji znaleźć można 159 haseł. Wśród nich są biogramy ważnych dla Śląska Kresowian, m.in. biskupa Antoniego Adamiuka, Krystynę Feldman, czy Wandę Rutkiewicz.

Leksykon dotyka nie tylko pojedycznych osobistości, ale także całych zagadnień bliskich powojennym przesiedleńcom. Są tam takie hasła, jak np. Teatr i Kresowianie w życiu teatralnym Śląska, Państwowy Urząd Repatriacyjny, jak również Kresowianie w strukturach władzy 1945–1989. Nie mogło zabraknąć również rozdziałów poświęconych Kuchni kresowej czy Dziedzictwa kulturowego Kresowian na Śląsku.

- Powstający leksykon oddaje sprawiedliwość ludziom, którzy w niełatwych powojennych warunkach tworzyli nowe, polskie oblicze powojennego Śląska. Przywołuje nazwiska i czyny ludzi, którzy zostawili trwały ślad w naszej śląskiej społeczności – dali jej oryginalny, niepowtarzalny, specyficzny rys, dodatkowo wyróżniający Śląsk na tle innych dzielnic powojennej Polski – pisze we Wprowadzeniu prof. Stanisław Sławomir Nicieja, jeden z największych badaczy Kresów na Opolszczyźnie.

Planowane jest wydanie kolejnych tomów Leksykonu. Instytut przygotował również jego wersję elektroniczną, w której znaleźć można już ponad 1000 związanych ze Śląskiem Kresowian. W następnych tomach autorzy przybliżać będą życiorysy kolejnych z nich.

Do bazy haseł można wejść pod linkiem: https://leksykonkresowian.instytutslaski.pl/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Instytut Śląski zaprasza na "Środę Śląską". Tematyka zainteresuje nie tylko Kresowian - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto