Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed nami kilka dni z Żołnierzami Wyklętymi. Zaproszenia do wielu miejscowości Opolszczyzny

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2024 Marcin Żukowski
W tym roku oferta propozycji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Opolszczyźnie jest bardzo bogata. Na różne wydarzenia organizowane od piątku 1 marca do poniedziałku 4 marca zapraszają zarówno instytucje publiczne, jak i organizacje pozarządowe i grupy nieformalne.

W Opolu w piątek wojewoda zaprasza na uroczystości przy Pomniku Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego (pl. Wolności, godz. 13.00). W poniedziałek będzie X Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Szczegóły na www.dladziedzictwa.org.

W Starym Grodkowie w piątek o godz. 10.00 odbędzie się uroczystość na "Polanie Śmierci", prezentacja wystawy o pracach poszukiwawczych IPN. Organizatorami są IPN i stowarzyszenie "Kryptonim T-IV". W tym samym miejscu będą też obchody gminne w niedzielę. W programie Msza św. w kościele (g.15.00), złożenie kwiatów przy pomniku na "Polanie Śmierci" (g. 16.00), spotkanie w świetlicy wiejskiej (g. 17.00).

Również w piątek w Brzegu miejscowe koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zaprasza do lokalu „Ambrozja” na wieczór słowno-muzyczny. W programie też „Białe plamy w historii Brzegu". Janusz Jakubów opowie o swoich badaniach z lokalnej historii najnowszej Początek o godz. 17.00.

Z kolei w Głubczycach w piątek w kościele parafialnym o godz. 17.45 środowisko ZHR poprowadzi drogę krzyżową z rozważaniami dotyczącymi losów Żołnierzy Wyklętych.

Podobnie w Głuchołazach środowisko harcerskie ZHR poprowadzi w piątek o godz. 17.15 drogę krzyżową, a w sobotę wraz ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen Oddział Opolski zaprasza na Przednią Kopę (Góra Chrobrego), gdzie przy kaplicy św. Anny nastąpi odsłonięcie tablicy ku czci Władysława Załogowicza ps. "Felek". Początek o godz. 14.00.

Kilka propozycji jest w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. W piątek o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w kościele na Pogorzelcu, na którą zaprasza Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle. Natomiast w sobotę w Gościęcinie (gm. Pawłowiczki) będzie Msza św. o godz. 10.00, następnie złożenie kwiatów, rajd konny, konkurs strzelecki i śpiewanie. W niedzielę w kościele na osiedlu Piastów w Kędzierzynie-Koźlu o godz. 10 zaplanowano pokaz filatelistyczny, a o 16.45 prelekcję Bogusława Rogowskiego o działalności Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" w Koźlu.

Oddolne obchody zaplanowano także w Niemodlinie. W piątek o godz. 18.45 przy tablicy pamiątkowej przed byłą siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (ul. Opolska) nastąpi złożenie kwiatów, zapalenie zniczy, odśpiewanie hymnu państwowego, a także odmówienie dziesiątki różańca w intencji Ojczyzny. Zaprasza Tułowickie Towarzystwo Historyczne.

W Nysie w piątek o godz. 12.00 nastąpi złożenie kwiatów przy tablicy mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory" przy ul. Dąbrowskiego, później przemarsz na uroczystość przy pomniku "Patriotom Polskim".

W Namysłowie uroczystość rocznicowa z asystą żołnierzy z 1. Brzeskiego Pułku Saperów odbędzie się w piątek na skwerze przy placu Powstańców Śląskich. Początek o godz. 16.00.

Ponadto w niedzielę w 9 lokalizacjach odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”: Opole, Głubczyce, Głuchołazy, Kluczbork, Olesno, Prudnik, Kędzierzyn-Koźle, Grodków, Kietrz. Więcej o tej inicjatywie i jej lokalnych odsłonach przeczytamy na www.tropemwilczym.org

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przed nami kilka dni z Żołnierzami Wyklętymi. Zaproszenia do wielu miejscowości Opolszczyzny - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto