MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wykazali się wiedzą, zgarnęli cenne nagrody. Podsumowanie X Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Zdobywcy pierwszych miejsc w X Opolskim Teście Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych otrzymali m.in. srebrne monety okolicznościowe. Oliwia Szyrajew z Głuchołaz, laureatka w kategorii szkół podstawowych, odbiera monetę z rąk dyrektora opolskiego oddziału NBP prof. Pawła Frącza.
Zdobywcy pierwszych miejsc w X Opolskim Teście Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych otrzymali m.in. srebrne monety okolicznościowe. Oliwia Szyrajew z Głuchołaz, laureatka w kategorii szkół podstawowych, odbiera monetę z rąk dyrektora opolskiego oddziału NBP prof. Pawła Frącza. Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Opolski
W poniedziałek 11 marca laureaci i uczestnicy X Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych odebrali nagrody i dyplomy. Wydarzenie zorganizowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

Kilkudziesięciu uczestników rywalizowało w jubileuszowym X Opolskim Teście Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Zmagania tradycyjnie prowadzone były w trzech kategoriach wiekowych: klasy VI-VIII szkół podstawowych, szkoły ponadpodstawowe oraz dorośli. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań zamkniętych w jak najkrótszym czasie.

W kategorii dorosłych po raz czwarty z rzędu zwyciężył Jarosław Jurkowski z Zakrzowa. Na swoim koncie ma również dwukrotne zdobycie drugiego miejsca. Raz stanął także na najniższym stopniu podium. Zapytaliśmy, jak przygotowuje się do zmagań.

- Na bazie książek, które otrzymywałem w poprzednich konkursach, w kolejnych było łatwiej, bo nie musiałem już gromadzić literatury. Poza tym sporo informacji jest na Facebooku, śledzę wiele profili, między innymi Muzeum Żołnierzy Wyklętych - zdradza Jarosław Jurkowski.

Ponadto wskazuje, że przygotowanie do konkursu nie jest zadaniem bardzo trudnym.

- Jeżeli 20 pytań jest o dwóch postaciach to naprawdę nie jest aż tak trudno się przygotować, a pozostałe dziesięć to już jak się trafi - mówi Jarosław Jurkowski.

Dobrze poradzili sobie również młodsi uczestnicy.

- Dużo było myślenia podczas tego testu, Przyznam, że nie znałem odpowiedzi na wszystkie pytania, ale dało się wydedukować - dzieli się laureat w kategorii szkół ponadpodstawowych Konrad Walasik z Namysłowa.

Od kilku lat organizatorzy wskazują patronów poszczególnych edycji testu. To im poświęcona jest większość pytań w danej edycji.

- Chcemy w ten sposób z jednej strony przypomnieć o konkretnych, często pozostających nieco w zapomnieniu uczestnikach powojennej konspiracji niepodległościowej, a z drugiej wyjść naprzeciw uczestnikom, aby mieli możliwość jak najlepszego przygotowania się do rywalizacji - wskazuje Tomasz Kwiatek.

Patronami dziesiątej edycji byli dwaj cichociemni. Pierwszy z nich to ppłk Maciej Kalenkiewicz ps. "Kotwicz", który w sierpniu 1944 roku zginął w bitwie pod Surkontami stoczonej przez żołnierzy AK z wojskami NKWD. Drugim był major Hieronim Dekutowski ps. "Zapora", który w marcu 1947 roku został aresztowany w Nysie przez UB. W tym roku przypada 75. rocznica jego śmierci.

Przez dekadę wydarzenie organizowane przez Fundację "Dla Dziedzictwa" i partnerów wyrobiło sobie mocną markę. Dzięki temu uczestnicy mogą liczyć na wartościowe nagrody finansowe i rzeczowe. Za zdobycie miejsc na podium laureaci otrzymali:

  • I miejsca - 500 zł
  • II miejsca - 300 zł
  • III miejsca - 200 zł

Przyznanie nagród finansowych było możliwe dzięki wsparciu opolskiego ratusza. Ponadto zdobywcy pierwszych miejsc odebrali srebrne monety okolicznościowe przekazane przez Narodowy Bank Polski oddział w Opolu, wydane w ramach serii "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni". Na monetach uwieczniony został wizerunek Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Ponadto dla każdego z uczestników przewidziano pakiet materiałów edukacyjnych przekazanych m.in. przez Instytut Śląski w Opolu.

W ramach spotkania wręczono także odznaki "Śladami Bartka". To turystyczny projekt opolskiej Fundacji "Zawołać po imieniu", w ramach którego, aby zdobyć odznakę, należy odwiedzić przynajmniej trzy miejsca związane z żołnierzami Zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego "Bartka". W Beskidzie Śląskim, Beskidzie Żywieckim i okolicy Czechowic-Dziedzic zamontowano w sumie 20 tablic edukacyjnych przybliżających losy tych partyzantów. Zdobywcy miejsc pierwszych i drugich otrzymali historyczne przewodniki turystyczne po tych miejscach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kosmiczny poziom matur rozszerzonych - uczniowie załamani

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto