Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Języka Śląskiego chce wpisać naszą śląską godkę na listę oficjalnych języków. Zasiadają w niej także przedstawiciele Opolszczyzny

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Na spotkaniu Rady Języka Śląskiego obecny był m.in. znany pisarz Szczepan Twardoch, mieszkający w śląskich Pilchowicach.
Na spotkaniu Rady Języka Śląskiego obecny był m.in. znany pisarz Szczepan Twardoch, mieszkający w śląskich Pilchowicach. Przemysław Paśnik
Na posiedzeniu Rady Języka Śląskiego zostały wybrane nowe władze organizacji. Śląsk Opolski jest reprezentowany przez trzy osoby. Rada ma ambitne plany, aby godka śląska była już nie tylko gwarą, ale została uznana odrębnym językiem.

Na grudniowym posiedzeniu Rady Języka Śląskiego jej skład został poszerzony o kolejną osobę ze Śląska Opolskiego.

W skład śląskiej rady wszedł dr inż. Roman Ptak, pochodzący z z powiatu kluczborskiego, mówiący - jak sam określa „oleskim dialektem języka śląskiego". Roman Ptak jest pracownikiem Politechniki Wrocławskiej, na której zajmuje się min. tworzeniem śląskojęzycznego słownika nazw geograficznych Śląska.

Na spotkaniu obecni byli także m.in. znany pisarz Szczepan Twardoch, autor „Króla” i śląskiego „Dracha”, a także opolski poseł Adam Gomoła (Polska 2050).

Trwa głosowanie...

Czy lubisz godkę śląską?

Opolszczyznę reprezentują w Radzie Języka Śląskiego już trzy osoby: Wojciech Glensk, Pejter Długosz oraz Roman Ptak.

Na grudniowym posiedzeniu Rady Języka Śląskiego wybrano nowe władze.

Przewodniczącym rady został Grzegorz Kulik – tłumacz na język śląski, twórca korpusu języka śląskiego, zajmujący się od lat popularyzacją języka (stworzył m.in. zbiór śląskojęzycznych programów informatycznych na platformie silling.org).

Wiceprzewodniczącą została prof. Jolanta Tambor z Uniwersytetu Śląskiego - która jest współtwórczynia standardowego zapisu języka śląskiego, tzw. Ślabikŏrza.

Drugim wiceprzewodniczącym został Rafał Szyma – tłumacz i pisarz języka śląskiego, specjalizujący się w nowych technologiach oraz edukacji po śląsku.

Pod koniec grudnia opolscy członkowie Rady Języka Śląskiego spotkali się także z aktywistami języka śląskiego z Opolszczyzny, m.in. z powiatu krapkowickiego, oleskiego, prudnickiego, kędzierzyńskiego i opolskiego.

- Ustaliliśmy plan działań na 2024, uwzględniając m.in. zapowiedź premiera Donalda Tuska wpisania w tym roku języka śląskiego do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, a więc nadanie mu rangi prawnej w Polsce - informują Wojciech Glensk, Pejter Długosz i Roman Ptak.

Opolscy przedstawiciele Rady Języka Śląskiego zapowiadają, że będą proponować samorządom z województwa opolskiego współpracę: m.in. szkolenia dla bibliotek i szkół na temat języka śląskiego, standardowego zapisu śląskich słów oraz na temat literatury i programów w języku śląskim.

Zainteresowane szkoły i biblioteki już mogą kontaktować się m.im. mailowo: [email protected]

Do zadań Rady Języka Śląskiego należą:

  • analiza i ocena stanu języka śląskiego oraz wypowiadanie się w sprawie polityki językowej (…),
  • współdziałanie z organami administracji rządowej, w szczególności z ministrem właściwym do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, ministrem właściwym do spraw edukacji, ministrem właściwym do spraw kultury i dziedzictwa narodowego, w sprawach oceny warunków rozwoju języka śląskiego i badań nad nim,
  • upowszechnianie wiedzy o języku śląskim, jego odmianach, normach i kryteriach oceny jego użycia,
  • organizowanie dyskusji i konferencji naukowych,
  • ocena i wypowiadanie się w sprawach poziomu i potrzeb wydawnictw z zakresu wiedzy o języku śląskim i kulturze języka,
  • rozstrzyganie wątpliwości językowych w zakresie używania języka śląskiego we wszelkich jego dziedzinach,
  • wyrażanie opinii o używaniu języka śląskiego w działalności publicznej i obrocie prawnym, a zwłaszcza w reklamie, prasie, radiu i telewizji, Internecie oraz w administracji publicznej,
  • opiniowanie nazw, ich form gramatycznych oraz ortograficznych, proponowanych dla nowych towarów lub usług,
  • otaczanie szczególną opieką kultury języka śląskiego w nauczaniu szkolnym, w tym także analiza i ocena programów nauczania i językowa ocena podręczników szkolnych
od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto