Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w planowaniu przestrzennym uderzy w polskich działkowców. Czy zniknie połowa rodzinnych ogrodów działkowych na Opolszczyźnie?

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Większość ogrodów działkowych w Polsce jest urządzona na gruntach należących do gmin.
Większość ogrodów działkowych w Polsce jest urządzona na gruntach należących do gmin. Archiwum NTO
Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców alarmuje, że wejście w życie nowych przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym doprowadzi do zlikwidowania wielu ogrodów działkowych w Polsce. Na Opolszczyźnie w grę może wchodzić nawet połowa ogrodów działkowych.

Większość ogrodów działkowych w Polsce jest urządzona na gruntach należących do gmin, które użyczają je stowarzyszeniom ogrodowym. Ustawa o ogrodach działkowych zapewnia im ochronę prawną, ale daje też właścicielowi terenu możliwość zażądania likwidacji rodzinnego ogrodu działkowego (ROD), „o ile funkcjonowanie ROD jest sprzeczne z zapisami obowiązującego planu miejscowego”.

We wrześniu tego roku weszła w życie nowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Do końca 2025 roku rady gmin muszą uchwalić ogólne plany zagospodarowania przestrzennego dla całej gminy. Dla dużej części obszaru kraju planów wcześniej nie było.

Teraz urbaniści i lokalne władze będą musiały rozstrzygnąć, jakie będzie przeznaczenie danego fragmentu gminy, jaka będzie jego funkcja. Będą musiały podzielić gminę na strefy funkcjonalne, których katalog będzie ściśle określony przez ministra rozwoju.

Jakie planowane przepisy oburzyły działkowców

Minister skierował do konsultacji projekt tego rozporządzenia i to on oburzył środowiska działkowców. Tylko dwie z wymienionych w projekcie 13 stref (konkretnie: tereny zielone i terenu budownictwa jednorodzinnego) umożliwiają wprowadzenie w nich zieleni działkowej.

- Wejście w życie tych przepisów oznaczałoby, że ogrody zlokalizowane w sąsiedztwie innym niż domy jednorodzinne lub zieleń, niemalże z założenia pozbawiono by szans na wprowadzenie do planów miejscowych – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Zarząd Krajowy PZD. – W negatywnym scenariuszu ich istnienie będzie sprzeczne z planem miejscowym, co otworzy drzwi do ich likwidacji, nawet na cele komercyjne.

Na Opolszczyźnie zagrożona jest połowa ogrodów działkowych

- W województwie opolskim połowa z naszych 103 ogrodów działkowych znajduje się na terenach objętych już miejscowym planem przestrzennym. W przypadku drugiej połowy dalsze istnienie może być zagrożone – komentuje Bartłomiej Kozera, prezes Okręgowego Zarządu PZD w Opolu. – Trudno mi w tej chwili wskazać konkretne lokalizacje, ale zagrożone są np. wszystkie ogrody w sąsiedztwie terenów kolejowych. Mam nadzieję, że nowe kierownictwo Ministerstwa Rozwoju i Technologii zmieni ten projekt i uwzględni nasze postulaty.

- To rodzi warunki sprzyjające w przyszłości likwidacji rodzinnych ogrodów działkowych, szczególnie tych położonych w dużych miastach, na terenach atrakcyjnych z punktu widzenia deweloperów, ale nie tylko – czytamy w piśmie wystosowanym przez Okręgową Radę PZD w Opolu. - Nie jest tajemnicą, że Rodzinne Ogrody Działkowe od dziesięcioleci funkcjonują praktycznie we wszystkich strefach planistycznych. Co z naszymi działkami położonymi w pozostałych strefach? Czy ogrody działkowe mają z nich zniknąć. Działkowcy nigdy nie zgodzą się na takie działania!

Działkowcy argumentują, że własną praca i nakładami finansowymi zamienili wiele nieużytków i odłogów w kwitnące oazy i nie zgodzą się na zaprzepaszczenie tego dorobku.

- Ogrody były tworzone w różnych warunkach politycznych, gospodarczych i społecznych w centrach miast i na ich obrzeżach – napisali w wystąpieniu do ministra Antoni Falkowski i Barbara Kazanowska z ROD „Relaks” w Kędzierzynie Koźlu. – Ich cele i funkcja pozostawały bez zmian: wypoczynek i relaks poprzez prowadzenie upraw ogrodowych i poprawa warunków socjalnych członków społeczności lokalnej. A rodziny działkowców to 5-milionowa społeczność.

Poprosiliśmy o komentarz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Czekamy na odpowiedź.

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rewolucja w planowaniu przestrzennym uderzy w polskich działkowców. Czy zniknie połowa rodzinnych ogrodów działkowych na Opolszczyźnie? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto