Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Słynny burmistrz Opola Karol Musioł. Takiego Papy Musioła nie znaliście [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Karol Musioł w otoczeniu gwiazd polskiej piosenki.
Karol Musioł w otoczeniu gwiazd polskiej piosenki. Archiwum Towarzystwa Przyjaciół Opola
To właśnie Karol Musioł był organizatorem pierwszego Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, a także Dni Opola oraz założycielem Towarzystwa Przyjaciół Opola. Umarł 40 lat temu, ale jest pamiętany do dzisiaj i ostał nawet wybrany w plebiscycie Opolaninem 800-lecia.

Karol Musioł, zwany przez opolan Papą Musiołem, był w latach 1952–1965 przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, czyli odpowiednikiem dzisiejszego prezydenta Opola.

To właśnie Karol Musioł był organizatorem pierwszego Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, a także Dni Opola oraz założycielem Towarzystwa Przyjaciół Opola.

Dla wielu opolan to do dzisiaj wielki budowniczy Opola, którego familiarnie nazywają Papą Musiołem.

Karol Musioł zmarł 21 marca 1983 roku. Do dzisiaj cieszy się estymą. Doczekał się w Opolu ciekawego pomnika. Stoi on przy ulicy Zamkowej, tuż obok Mostu Zamkowego (tzw. żółtego mostu).

- Plac Wolności to to „dziecko” Karola Musioła. Marzył on nie tylko o tym, aby miasto było piękne, ale także bardzo zielone. Aby miało miejsca, gdzie ludzie mogą się spotykać, rozmawiać i słuchać muzyki - wspominał Andrzej Hamada, architekt i miłośnik historii Opola, który osobiście znał Musioła. - Dlatego z placu usunięto pozostałości budynku rejencji, a także kamienice stojące w miejscu obecnego pomnika Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego. To pozwoliło stworzyć sporą przestrzeń, która pomieściła nie tylko piękną fontannę, zaprojektowaną przez Floriana Jesionowskiego, ale również muszlę koncertową. Dziś plac Wolności niektórym już się opatrzył, ale wówczas ten teren w środku miasta to była rewelacja.

- Karol Musioł to bezwzględnie najsłynniejszy szef Opola - wspominał nieżyjący już Andrzej Mach, wieloletni dziennikarz „Nowej Trybuny Opolskiej" i autor „Bedekera oposkiego". - Panuje pogląd, że za czasów Musioła miasto było tak czyste, jak nigdy wcześniej ani później. Samochodów było wówczas tyle, co kot napłakał. Małolaty nie malowały po ścianach, a dewastatorzy uliczni obrodzili już po abdykacji Papy Musioła. Gospodarzem wszelako był dobrym i sporo rzeczy dla Opola załatwił.

Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki zawdzięczamy właśnie Karolowi Musiołowi.

- Wprawdzie ideę tego festiwalu wymyślili warszawscy dziennikarze Jerzy Grygolunas i Mateusz Święcicki, ale bez Musioła nic by z tego nie było - podkreślał Andrzej Mach. - Dzięki niemy błyskawicznie postawiono amfiteatr.

Amfiteatr opolski uroczyście otwarto pierwszego dnia pierwszego festiwalu 19 czerwca 1963 roku.

Karol Musioł na otwarciu pierwszego Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki wypalił:

- Witom wos ciule w Opolu!

Zwłaszcza w pierwszych rzędach zajętych przez dygnitarzy partyjnych zapanowała konsternacja, ale szybko zorientowano się, że Papa Musioł ma silny śląski akcent.
Powiedział po prostu:
- Witam was czule w Opolu.

Nie zarejestrowała tego ani kamera telewizyjna, ani mikrofony radiowe, więc być może jest to tylko legenda miejska, ale dzięki do niej pamięć o Papie Musiole nie ginie.

Pomnik Karola Musioła stoi w Opolu przy ulicy Zamkowej, tuż obok Mostu Zamkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Słynny burmistrz Opola Karol Musioł. Takiego Papy Musioła nie znaliście [ZDJĘCIA] - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto