MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer śladami opolskich Żydów

informacja prasowa
Zdjęcie ilustracyjne/ Archiwum Polskapresse
W czwartek 15 czerwca br. o godzinie 9.00 uczniowie Publicznego Technikum nr 2 z Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu poprowadzą dla mieszkańców miasta oraz uczniów i nauczycieli ze swojej szkoły spacer po miejscach związanych z żydowską przeszłością Opola, w ramach Szkoły Dialogu - programu fundacji Forum Dialogu Między Narodami.

Szkoła Dialogu to program edukacyjny, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach czterech warsztatów młodzież pod kierunkiem trenerów Forum Dialogu odkrywa historię ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU. Program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

W trakcie warsztatów edukacyjnych, uczniowie z Opola poznali szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską, spotkali się z dr Maciejem Borkowskim z Instytutu Śląskiego - pasjonatem historii Żydów w Opolu i na Śląsku, oraz poprowadzili dla trenerów Forum spacer ulicami swojego miasta, w poszukiwaniu śladów istnienia lokalnej społeczności żydowskiej. W najbliższy czwartek młodzież planuje poprowadzić wycieczkę po raz drugi, tym razem dla uczniów i nauczycieli ze swojej szkoły.

W Opolu pierwsi Żydzi osiedlali się w XIII w. Przez kolejne stulecia miasto przechodziło z rąk do rąk, znajdując się kolejno pod władzą Piastów, Czechów (XIV w.), Hohenzollernów (XVI w.), Habsburgów (XVII w.), a wreszcie w 1742 r. zostało wcielone do Prus. W połowie XIX w. liczba Żydów opolskich sięgała 7% ogółu ludności miasta. Społeczność ta należała do elity miasta. Dominował tu judaizm reformowany, a najsłynniejszy opolski Żyd, Leo Baeck, propagował teorie asymilacyjne. Historia opolskich Żydów zakończyła się z nastaniem III Rzeszy. Po wydarzeniach „nocy kryształowej” zostało w mieście niespełna 300 Żydów, których najpierw trzymano w obozie przejściowym, a stamtąd przewieziono do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Dziś o Żydach z Opola pozostał m.in. budynek synagogi, budynek dozorcy nieistniejącej już nowej synagogi zwany „domem kantora”, cmentarz, oraz tablica upamiętniająca synagogę na Pasiece i wydarzenia „nocy kryształowej”.

Sprawozdanie z przygotowanej przez młodych opolan wycieczki, weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na przełomie grudnia i stycznia 2012/2013 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu.

Terminy warsztatów: 12 IV, 13 IV, 7 V, 14 V
Więcej informacji o fundacji i programie Szkoła Dialogu: www.dialog.org.pl
Osoba kontaktowa: Karolina Kochanowska, [email protected], 22 827 22 07

W roku 2012 zajęcia w ramach Szkoły Dialogu przeprowadzone zostaną łącznie w 50 polskich szkołach. Projekt w Opolu współfinansowany jest z grantu Conference on Jewish Material Claims Against Germany.

Fundacja Forum Dialogu Między Narodami jest organizacją pozarządową zajmującą się od ponad dziesięciu lat działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacją na rzecz tolerancji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto