Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie w sprawie uczelni wyższej w Kędzierzynie- Koźlu

MM
kedzierzynkozle.pl
kedzierzynkozle.pl
Uczestnicy spotkania u Prezydenta Miasta Tomasza Wantuły w sprawie utworzenia w Kędzierzynie- Koźlu uczelni wyższej zdecydowali o podjęciu takiej próby.

To nie pierwsza inicjatywa tego typu w mieście. W 1995 roku zawiązało się Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemia Kozielska, które za cel postawiło sobie utworzenie takiej placówki. Jednak tragiczna powódź w 1997 roku i dekoniunktura w przemyśle chemicznym, który dominuje w naszym mieście, zniweczyły te plany.

Kolejna próba została podjęta w 2001 roku, ale i ona z różnych względów zakończyła się niepowodzeniem. Na przestrzeni lat niektóre uczelnie (Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu) uruchomiły w Kędzierzynie-Koźlu zamiejscowe punkty dydaktyczne, jednak trudno było uznać te inicjatywy za spełnienie kędzierzyńskich oczekiwań.

Niż demograficzny oraz dający się zaobserwować od kilku dobrych lat odpływ młodych ludzi z miasta stanowią duży problem na drodze do utworzenia szkoły wyższej.
Ze względu na dominujący w Kędzierzynie- Koźlu przemysł chemiczny uczelnia powinna kształcić w studentów w tym kierunku. Tylko czym zatrzymać maturzystów, którzy wolą Uniwersytety i Politechniki o lepszym prestiżu w większych miastach takich jak Opole czy Wrocław?

- Bez pomocy miasta, chociażby w postaci stypendiów studenckich, ufundowanych przez samorząd, trudno będzie zrealizować to przedsięwzięcie. Młodych trzeba bowiem czymś zachęcić i przyciągnąć, aby studia były dla nich atrakcyjne- mówi Tomasz Wantuła

Prof. Włodzimierz Kotowski za wzór dla Kędzierzyna-Koźla stawia PSZ w Nysie, która bazuje przede wszystkim na doktorskiej kadrze naukowej.

- Opowiadam się za powołaniem do życia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, którą można by zlokalizować na przykład w byłych koszarach, albo dawnym sławęcickim szpitalu. W szkole należałoby uruchomić perspektywiczne kierunki kształcenia lub specjalności – uważa prof. Włodzimierz Kotowski. – Mam tu na myśli m.in. energetykę rozproszoną, kierunek mechaniczny, budowlany, czy też ekonomię. Za taką koncepcją przemawia relatywnie duża liczba zakładów przemysłowych w rejonie Kędzierzyna-Koźla, które mogą być pomocne jako pracownie-laboratoria dla studentów tej uczelni.

Na 21 marca zapowiedziano zorganizowanie kolejnego spotkania w tej sprawie, tym razem z udziałem parlamentarzystów, przedsiębiorców, samorządowców z ościennych gmin i powiatów oraz przedstawicieli miejscowego środowiska naukowego.

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam **

swój artykuł

lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę?
Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę?
Poinformuj nas**!

Argumenty przemawiające za utworzeniem szkoły wyższej i atuty wzmacniające:
1 Zatrzymanie i pozyskanie młodych ludzi: oferta zdobycia wyższego wykształcenia, opłata czesnego lub stypendium, zagospodarowanie czasu wolnego, niższe koszty utrzymania,
2 Kształcenie kadry dla jednostek gospodarczych regionu: zintegrowanie kształcenia kierunkowego dla potrzeb gospodarki, kształtowanie programów nauczania w porozumieniu z przemysłem, utrzymanie i tworzenie nowych miejsc pracy, podwyższanie umiejętności i kwalifikacji przez osoby zatrudnione,
3 Budowa silnego ośrodka gospodarczego: rozwój nowych specjalności w regionie, szkoła wyższa elementem klastra chemicznego,
4 Dogodne położenie dla okolicznych miejscowości: łatwość dojazdu do Koźla, bliskie położenie Głogówka, Głubczyc, Zdzieszowic, Krapkowic, Strzelec, Raciborza.
5 Ożywienie koniunktury lokalnej: świadczenie usług dla studentów i kadry, handel, gastronomia, rozrywka, wynajem lokali.

Argumenty przemawiające przeciw i problemy
1 Silna konkurencja dużych ośrodków akademickich: nie będą zainteresowane nową konkurencją, brak prestiżu nowych filii i uczelni, konieczność zdobycia odpowiednich opinii i zgody.
2 Wysokie koszty początkowe: zdobycie i wyposażenie pomieszczeń, opłacenie kadry, reklama wśród absolwentów szkół średnich, problemy ze zdobyciem finansowania zewnętrznego,
3 Problemy dotyczące niżu demograficznego: mała liczba kandydatów na studia, migracja ludności
4 Zadanie samorządu województwa: konieczność przekonania władz o potrzebie utworzenia szkoły, brak odpowiedniego zapisu w SR KK,
5 Brak atrakcyjnych nieruchomości, które mogłyby służyć za siedzibę oraz potencjalne zaplecze wyższej uczelni: miastu brakuje nieruchomości, które można w krótkim czasie przekształcić w obiekty dydaktyczne i akademiki, brak miejsc parkingowych, konieczność przejęcia obiektów od właścicieli prywatnych.

Co sądzisz o planach utworzenia uczelni wyższej w Kędzierzynie- Koźlu?

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam **

swój artykuł

lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę?
Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę?
Poinformuj nas**!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto