Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Opolu powstanie Branżowe Centrum Umiejętności, kształcące specjalistów od motoryzacji

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Wartość projektu to ponad 19 milionów złotych. Jego realizacja staje się możliwa dzięki dofinansowaniu z Krajowego Planu Odbudowy, w wysokości 16 mln złotych. We wtorek (2. kwietnia) prezydent Opola i wykonawca - spółka PB Baumar z Polskiej Nowej Wsi - podpisali umowę na wykonanie części budowlanej, opiewającą na ponad 12 milionów.
Wartość projektu to ponad 19 milionów złotych. Jego realizacja staje się możliwa dzięki dofinansowaniu z Krajowego Planu Odbudowy, w wysokości 16 mln złotych. We wtorek (2. kwietnia) prezydent Opola i wykonawca - spółka PB Baumar z Polskiej Nowej Wsi - podpisali umowę na wykonanie części budowlanej, opiewającą na ponad 12 milionów. Mirela Mazurkiewicz
We wtorek (2 kwietnia) prezydent miasta podpisał umowę z wykonawcą. Inwestycja, warta kilkanaście milionów złotych, powinna być gotowa w ciągu 12 miesięcy.

- Od wielu lat zastanawiamy się, jak realnie wpłynąć na szkolnictwo branżowe, bo to bardzo ważny element systemu edukacji i jest on potrzebny rynkowi pracy – mówi Maciej Wujec, wiceprezydent Opola. – Tworzenie Branżowych Centrum Umiejętności jest takim narzędziem, bo pozwala kształcić uczniów w sposób ukierunkowany na potrzeby konkretnych branż.

Pierwsze Branżowe Centrum Umiejętności w Opolu powstanie przy ul. Torowej.

Ma to być zaawansowany technologicznie ośrodek kształcenia, szkolenia i egzaminowania w dziedzinie przemysłu motoryzacyjnego, w obszarze elektromobilności. W centrum będą się kształcić zwłaszcza specjaliści w dwóch zawodach: technik pojazdów samochodowych oraz technik mechatronik o specjalizacji dotyczącej elektromobilności.

- Elektromobilność jest związana ze stosowaniem w pojazdach napędów elektrycznych. Dla porównania: uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych uczą się raczej o silnikach tradycyjnych, spalinowych i nie mają dostępu do najnowocześniejszych technologii – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. – W Branżowym Centrum Umiejętności ma się odbywać również certyfikacja, czyli każdy, kto będzie chciał mieć formalne uprawnienia, będzie mógł je uzyskać tylko w jednym z dwóch miejsc w Polsce, w tym w Opolu. Nasze centrum będzie gwarantowało wysoką jakość nauczania, dostęp do rozwiązań z branży, a na koniec potwierdzenie nabytych kompetencji, dlatego będzie to miejsce wyjątkowe i będzie przyciągało ludzi z całej Polski.

Wartość projektu to ponad 19 milionów złotych. Jego realizacja staje się możliwa dzięki dofinansowaniu z Krajowego Planu Odbudowy, w wysokości 16 mln złotych. We wtorek (2 kwietnia) prezydent Opola i wykonawca - spółka PB Baumar z Polskiej Nowej Wsi - podpisali umowę na wykonanie części budowlanej, opiewającą na ponad 12 milionów.

Projekt musi być zrealizowany w ciągu 12 miesięcy. Szkolenia i kursy dla uczniów, nauczycieli i dorosłych powinny ruszyć w 2025 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Opolu powstanie Branżowe Centrum Umiejętności, kształcące specjalistów od motoryzacji - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto