Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości. Odzyskiwanie niepodległości przez Polskę trwało aż do 1922 roku

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
14 listopada 1918 r. 
Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu władzę cywilną. Następnie podporządkowały się mu Tymczasowy Rząd Ludowy Daszyńskiego i Rada Narodowa Śląska Cieszyńskiego.

18 listopada 1918 r.
Piłsudski powołał rząd koalicyjny. Na jego czele stanął socjalista Jędrzej Moraczewski. Rządu nie poparła Narodowa Demokracja, a także część ludowców.

22 listopada 1918 r.  
Wydany został dekret o najwyższej władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej. Na jego mocy Józef Piłsudski aż do zwołania Sejmu Ustawodawczego miał sprawować tę najwyższą władzę jako Tymczasowy Naczelnik Państwa. On mianował członków rządu, a projekty Rady Ministrów podlegały jego zatwierdzeniu.

26 grudnia 1918 r.  
Do Poznania przybywa Ignacy Paderewski, wielki pianista i polityk. Dzień później wybucha powstanie wielkopolskie. Wojska powstańcze szybko rozrosły się w liczącą ponad 70 tys. żołnierzy Armię Wielkopolską.

16 stycznia 1919 r.
Rząd Moraczewskiego podaje się do dymisji. Na czele nowego rządu – popieranego przez wszystkie główne siły polityczne – staje Ignacy Paderewski.

18 stycznia 1919 r. 
Rozpoczyna się konferencja pokojowa w Paryżu. Polskę reprezentowali Roman Dmowski i Ignacy Paderewski. Pod ich przewodnictwem Polska zyskuje bardzo wiele. Do maja 1919 roku udało się uzyskać obietnicę otrzymania części Śląska i przyłączenia Wielkopolski oraz części Pomorza z dostępem do Bałtyku.

Na zdjęciu: Józef Piłsudski i Ignacy Paderewski.
14 listopada 1918 r. Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu władzę cywilną. Następnie podporządkowały się mu Tymczasowy Rząd Ludowy Daszyńskiego i Rada Narodowa Śląska Cieszyńskiego. 18 listopada 1918 r. Piłsudski powołał rząd koalicyjny. Na jego czele stanął socjalista Jędrzej Moraczewski. Rządu nie poparła Narodowa Demokracja, a także część ludowców. 22 listopada 1918 r. Wydany został dekret o najwyższej władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej. Na jego mocy Józef Piłsudski aż do zwołania Sejmu Ustawodawczego miał sprawować tę najwyższą władzę jako Tymczasowy Naczelnik Państwa. On mianował członków rządu, a projekty Rady Ministrów podlegały jego zatwierdzeniu. 26 grudnia 1918 r. Do Poznania przybywa Ignacy Paderewski, wielki pianista i polityk. Dzień później wybucha powstanie wielkopolskie. Wojska powstańcze szybko rozrosły się w liczącą ponad 70 tys. żołnierzy Armię Wielkopolską. 16 stycznia 1919 r. Rząd Moraczewskiego podaje się do dymisji. Na czele nowego rządu – popieranego przez wszystkie główne siły polityczne – staje Ignacy Paderewski. 18 stycznia 1919 r. Rozpoczyna się konferencja pokojowa w Paryżu. Polskę reprezentowali Roman Dmowski i Ignacy Paderewski. Pod ich przewodnictwem Polska zyskuje bardzo wiele. Do maja 1919 roku udało się uzyskać obietnicę otrzymania części Śląska i przyłączenia Wielkopolski oraz części Pomorza z dostępem do Bałtyku. Na zdjęciu: Józef Piłsudski i Ignacy Paderewski. Wikipedia
W 1918 roku Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. 11 listopada jako Święto Niepodległości jest jednak tylko symbolicznym dniem. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo, czyli władzę wojskową. Tego samego dnia we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał przegraną Niemiec w I wojnie światowej.

11 listopada było wprawdzie jasne, że Polska wróci na mapę Europy jako niepodległe państwo. Ale nie wiadomo było, w jakich granicach.

Odzyskiwanie niepodległości przez Polskę w XX wieku było w istocie kilkuletnim procesem. Zaczął się on z wybuchem I wojny światowej i trwał aż do 1922 roku, gdy generał Stanisław Szeptycki symbolicznie przywrócił Polsce część Śląska.

Dzisiaj data 11 listopada jako Święto Niepodległości nie budzi dyskusji. Jednak w II Rzeczypospolitej była to sprawą dyskusyjną. W dwudziestoleciu międzywojennym toczono ostre spory o to, które z wydarzeń z 1918 roku należy uznać za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zobaczcie kalendarium odzyskiwania niepodległości przez Polskę. Oto najważniejsze wydarzenia:

Według piłsudczyków najważniejszym wydarzeniem było przybycie 10 listopada do Warszawy Józefa Piłsudskiego, uwolnionego z niemieckiej twierdzy w Magdeburgu. Lewica uważała za najważniejsze utworzenie w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku rządu Ignacego Daszyńskiego.

Ostatecznie to jednak 11 listopada został ustanowiony jako Święto Niepodległości. Na początku było to święto nieoficjalne i celebrowane było głównie zwłaszcza przez wojskowych. Święto Niepodległości w Polsce upamiętnia dzień, w którym Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo, czyli władzę wojskową nad wojskami polskimi. Tego samego dnia, 11 listopada zakończyła się I wojna światowa. Niemcy podpisały w ten dzień we francuskim Compiegne zawieszenie broni kończące walki na froncie.

Jako oficjalne Święto Niepodległości 11 listopada uznano dopiero w 1926 roku, już po przewrocie majowym, kiedy Piłsudski ponownie objął władzę w Polsce. W okólniku wydanym 8 listopada 1926 r. przez Józefa Piłsudskiego jako prezesa Rady Ministrów ustanowiono 11 listopada dniem wolnym od pracy w administracji rządowej. Okólnik Piłsudskiego głosił:

„W dniu 11 listopada państwo polskie obchodzić będzie 8 rocznicę zrzucenia jarzma niewoli i uzyskania pełnej, faktycznej niezawisłości. Data powyższa winna pozostać w stałej pamięci społeczeństwa i utrwalić się w umysłach młodego pokolenia, które w zaraniu swego życia powinno odczuwać doniosłość i uroczystość tego pamiętnego dnia”.

Polska odzyskała niepodległość dzięki wybitnym Polakom. Do ojców niepodległości Polski można zaliczyć takie postaci, jak:

  • Ignacy Daszyński
  • Roman Dmowski
  • Wojciech Korfanty
  • Ignacy Jan Paderewski
  • Józef Piłsudski
  • Wincenty Witos

Podczas pisania artykułu korzystałem m.in. z Regiopedii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święto Niepodległości. Odzyskiwanie niepodległości przez Polskę trwało aż do 1922 roku - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto