Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

U progu kariery. Koncert dyplomowy w Filharmonii Opolskiej

Filharmonia Opolska im. J. Elsnera
Koncerty dyplomantów akademii muzycznych mają w sobie coś z podróży w przyszłość – przy czym każdy z obecnych słuchaczy może stać się Nostradamusem, przepowiadającym młodemu dyrygentowi wielką karierę.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Nadim Husni – dyrygent
Dominika Peszko – fortepian

W programie:
Anton Webern – Passacaglia na orkiestrę, op. 1
Maurice Ravel – Koncert fortepianowy D-dur na lewą rękę
Johannes Brahms – IV Symfonia e-moll op. 98

Współorganizator: Akademia Muzyczna w Krakowie
Bilety 30 zł
Bilety ulgowe 15 zł

Nadim Husni to tegoroczny dyplomant w klasie dyrygentury (dobrze znanego opolskiej publiczności) maestro Pawła Przytockiego. Pochodzi z Syrii, ale od wielu lat mieszka w Polsce. Angażuje się w tworzenie polskiej kultury jako dyrygent i kompozytor – jego utwory były prawykonywane między innymi na Warszawskiej Jesieni, jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzyki współczesnej w całej Europie.

Nadim Husni rozpocznie swój koncert Passacaglią op. 1 Antona Weberna. Znamienne, że dzieło to jest pierwszą opusowaną kompozycją wiedeńskiego twórcy – mimo że przedtem napisał już ponad trzydzieści innych.

Passacaglia (czyli rodzaj wariacji ze stale obecnym, snującym się w tle tematem) powstała po śmierci jego matki i – choć tak inna w swoim natężeniu brzmienia od całej późniejszej twórczości Weberna – wyznaczyła kierunek jego działań. Być może właśnie takim drogowskazem-manifestem na całą nadchodzącą, artystyczną drogę stanie się dla Nadima czerwcowy wieczór w Filharmonii Opolskiej?

Pierwszą jego część zwieńczy Koncert fortepianowy D-dur na lewą rękę Maurica Ravela, kompozycja o nietuzinkowej historii i jeszcze ciekawszym brzmieniu. Dzieło stworzone zostało na zamówienie pianisty – Paula Wittgensteina, który w czasie wojny stracił prawe ramię. Ravel, któremu doświadczenia wojenne były znane i bliskie – oderwał się natychmiast od innych zajęć, by powstać mógł pierwszy taki Koncert w historii muzyki. Partię solową na scenie FO wykona Dominika Peszko, obecnie doktorantka krakowskiej Akademii Muzycznej.

Finałem tego wieczoru będzie IV Symfonia e-moll Johannesa Brahmsa – arcydzieło, o którym marzy każdy wielbiciel prawdziwej symfoniki. Niezależnie od tego czy zasiada w brzmiącym cieniu publiczności, za orkiestrowym pulpitem, czy też wreszcie – staje na podium, w centrum uwagi wszystkich, ale oddzielony od świata mocą tej niezwykłej muzyki.

11 czerwca 2016 (sobota) godz. 18.00
____________________________________________________________________________________________
Zobacz też: Festiwal Opole 2016. Kortez i Daria Zawiałow wygrali Debiuty [zdjęcia, wideo]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto